שר ההסברה הסורי: לא יהיה דיאלוג בטרם נביס את המורדים

סופו של המשבר בסוריה נראה רחוק מתמיד: בהצהרה לוחמנית הכריז הלילה שר ההסברה הסורי כי המשטר בדמשק יסרב לקיים כל דיאלוג עם גורמי אופוזיציה במדינה בטרם יביסו את כוחות המורדים. במקביל דווח כי חודש אוגוסט היה הקטלני ביותר בסוריה מאז תחילת ההתקוממות

לא יתקיים עמם דיאלוג. מורדים בחומס (רויטרס)

סימן נוסף לנחישותו של נשיא סוריה בשאר אסד לפתור את המשבר במדינה בשדה הקרב: המשטר הסורי אומר הלילה כי לא ינהל כל מו"מ עם האופוזיציה במדינה בטרם יביס את כוחות המורדים. ההצהרה הלוחמנית של שר ההסברה הסורי מגיעה יממה בלבד לאחר שדווח כי חודש אוגוסט היה הקטלני ביותר בסוריה מאז תחילת ההתקוממות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא נקיים כל דיאלוג עם גורמי אופוזיציה לפני שהצבא הסורי ישיב את הביטחון ואת היציבות לכל חלקי המדינה", אמר השר עומראן אל-זועייבי לכתבים במהלך מסיבת עיתונאים בדמשק. מנגד טוענים גורמי אופוזיציה במדינה כי הם מתנגדים בתוקף למגעים כל עוד הנשיא אסד נותר בשלטון.

"המפתח לכל דיאלוג יהיה עזיבתו של אסד ופירוק מנגנוני הביטחון האחראים על ביצוע הפשעים", אמר פעיל אופוזיציה סורי בכיר המתגורר בבריטניה לסוכנות הידיעות איי.פי. בקרבות ברחבי סוריה נהרגו אתמול לפחות 205 בני אדם, כך על פי דיווחי אופוזיציה, רבים מהם בעיר חלב.

5,000 הרוגים בסוריה בחודש אוגוסט

בתחילת השבוע דיווחו פעילים לזכויות אדם בסוריה כי במהלך חודש אוגוסט נהרגו בקרבות ברחבי המדינה כ-5,000 בני אדם - פי שלוש מממוצע ההרוגים החודשי במדינה מאז פרוץ ההתקוממות לפני 17 חודשים. במקביל דיווחה סוכנות יוניסף של האו"ם כי בשבוע שעבר בלבד נהרגו בסוריה יותר מ-1,600 בני אדם.

אמש הביע השליח החדש של האו"ם והליגה הערבית לסוריה פסימיות בנוגע לפתרון אפשרי למשבר. בריאיון לרשת BBC אמר לחדר ברהימי כי הניסיון לשים קץ לשפיכות הדמים במדינה באמצעים דיפלומטים הוא כמעט בלתי אפשרי. "אני יודע עד כמה קשה יהיה למצוא דרך לסיים את הקונפליקט", הצהיר.

במהלך הריאיון המיוחד הדגיש ברהימי כי לקהילה הבינלאומית אין דרכים להתמודד בשלב זה עם האלימות ושפיכות הדמים. "אנשים כבר באים בטענות על כך שאזרחים נהרגים ואנחנו לא עושים דבר, זה דבר נוראי".