הנשק החדש של אסד: "האדמה החרוכה"

כמו נפוליאון וסטאלין, גם נשיא סוריה פונה לשיטה הטקטית בדיכוי המורדים – שיטת "האדמה החרוכה": פגיעה הרסנית במעוזי המורדים - הבסיסים ומחנות האימונים שהוקמו ביערות ובלב צמחייה אליהם הגישה בלתי אפשרית. המורדים טוענים כי הצבא שורף עשרות אלפי דונמים של צמחייה - אך מבטיחים: אנחנו ממשיכים לפעול

עשן בשמי לטקיה, כתוצאה מהשריפות ("אל-ג'זירה")

עשרות אלפי דונמים של יערות וצמחייה נשרפו בימים האחרונים כליל באזור לטקיה שבצפון-מערב סוריה, בתקיפות חוזרות ונשנות של חיל האוויר הסורי נגד מעוזי המורדים באזור. המורדים טוענים מצדם כי מדובר בשיטה חדשה לפגיעה אנושה במעוזי המורדים - שרובם פועלים ומתאמנים ביערות ברחבי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רשת "אל-ג'זירה" שידרה אמש כתבה, במהלכה סיירה ביערות שנשרפו כליל. "עצים שחורים ואדמה חרוכה - זה מה שנותר מעשרות אלפי הדונמים, בעקבות סדרת השריפות שכילתה את הצמחייה והירוק", דיווח שליח התחנה לאזור לטקיה, נאסר שדיד. "השריפות נגרמו כתוצאה מהפגזות ותקיפות מן האוויר - שכוחות המשטר נאשמים בביצוען".

"ציפינו שכך יהיה, אך לא בהיקפים הללו", מספר בייאוש תושב האזור ל"אל-ג'זירה". "אך השריפות הללו הרסניות בהרבה, מעל ומעבר לציפיותיו של כל בן אנוש. האדם מאחל שריפות שכאלה רק לאויבים שלו - לא לבני עמו. המשטר לא הסתפק בירי ארטילרי וירי טילים - כוחותיו מציתים כל אזור ממנו הם נסוגים".

צפו בכתבת רשת "אל-ג'זירה" על שיטת האדמה החרוכה:

על פי הדיווח ב"אל-ג'זירה", המטרה העומדת מאחורי שריפות הענק ביוזמת המשטר היא לסלק את אנשי "צבא סוריה החופשית", ארגון המורדים בצבא סוריה, מהאזורים ההרריים ומהיערות. "זוהי שיטת 'האדמה החרוכה', שנועדה להרחיק את הלוחמים", מספר אחד מאנשי המורדים לכתב התחנה. "אך אני יכול להבטיח לך שהלוחמים נכנסים ללב היערות, ומגנים על שטחם ועמם".

עם המורדים ביערות: צפו באימון של "צבא סוריה החופשי" בחלב

"אל-ג'זירה" דיווחה אתמול מפיו של בכיר במחוז לטקיה, כי בניסיון להתמודד עם הטענות נגד המשטר - פנו גורמים בדמשק למנהלת החקלאות במחוז בדרישה לציין בדוחותיה כי מקור שריפות הענק באזור אינו ידוע.

לפני חודשיים וחצי פרסם ארגון "אמנסטי" דוח חמור, שהתבסס על עדויות שנגבו מאלפי פליטים וקורבנות סורים שנמלטו מזירות הקרבות. כבר בדוח הזה נטען כי צבא אסד משתמש בשיטת "האדמה החרוכה" שמטרתה לשרוף יערות וצמחייה - כמו גם לפגוע בצאן ובבקר של אזרחים סורים.