אסד: "טורקיה אשמה במצב בסוריה"

נשיא סוריה בשאר אסד העניק ריאיון נדיר לרשת הטלוויזיה הממלכתית הסורית אל-דוניה ותקף את הממשל השכן באנקרה. "טורקיה נושאת באחריות ישירה לשפיכות הדמים בסוריה", טען אסד. הוא התייחס גם לגל העריקות של בכירי משטרו וטען: "החלטנו לאפשר ואף להקל על העורקים – כדי לנקות את המדינה מגורמים לא פטריוטיים"

"טורקיה אחראית לשפיכות הדמים". אסד מאשים (Addunia TV)

כשנה וחצי מאז שהחלה ההתקוממות נגד המשטר בדמשק - רשת הטלוויזיה המקורבת למשטר, מציגה היום ריאיון נדיר עם נשיא סוריה בשאר אסד, שמרגיע וטוען: "המצב במדינה משתפר, אנו נמצאים בשיאו של מאבק אזורי וגלובלי. לדברי הנשיא המהלך ייקח זמן, אבל משטרו ינצח ויגבור על כוחות המורדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אסד יודע בדיוק אל מי להפנות אצבע מאשימה - השכנה מצפון, טורקיה. "אנקרה נושאת באחריות ישירה לשפיכות הדמים בסוריה", טען אסד. את יוזמות הקהילה הבינלאומית שמובילה טורקיה, ליצירת "מתחם ביטחון" בתוך גבולות סוריה שיאובטח על ידי כוחות בינלאומיים הוא הגדיר - "לא מציאותיות".

"הדיבור על מתחם ביטחון לא נמצא על השולחן. מעבר לזה, אלה רעיונות לא מציאותיים שמקודמים על ידי מדינות עוינות ואויבי סוריה בעולם", ציין אסד.

הנשיא הסורי המשיך להציג את נקודת מבטו המיוחדת על האירועים בארצו, והתייחס בביטול לגל העריקות של בכירים ממשטרו. "בכמה הזדמנויות הגיע לידינו מידע על ניסיונות עריקה, וקיימנו דיון בעניין", הציג אסד את גרסתו, "אחדים הציעו שנעצור אותם. אבל החלטנו לבסוף שלא, מעצר שלהם הוא לא המעשה הנכון. החלטנו להקל עליהם, כדי לנקות את המדינה מגורמים לא פטריוטיים".

קשר חזק בין המשטר לבין הציבור

"על אף כמה טעויות", הוסיף אסד ותיאר את היחסים בין המשטר בדמשק לעם הסורי, "יש קשר חזק, ומרבית הציבור תומך בנו. מה שקורה בסוריה הוא לא מהפכה ולא אביב, אלא פעולות של טרורסטים בכל מובן".

מאז הפיגוע בדמשק בחודש יולי היו שמועות שנגעו למיקומו של אסד, וטענו שעזב את הבירה וירד למחתרת. הנשיא ניסה לענות לשמועות האלה ומיהר להצהיר - הריאיון מוקלט בארמון הנשיאות, בלב הבירה. אסד נשבע בראיון להמשיך ולהיאבק במורדים, אותם כינה "טרוריסטים איסלאמים", ושיבח את פעולות הצבא וכוחות הביטחון שעושים לדבריו "עבודה הירואית בכל מובן".

"אני אומר לעם הסורי - גורל מדינתנו נמצא בידיהם", סיכם אסד. על פי נתונים שמפרסמים המורדים, מאז תחילת המאבק נגד משטרו של אסד נהרגו במדינה כ-20 אלף בני אדם.