נשיא מצרים מורסי: "זמנו של משטר אסד עבר"

נשיא מצרים מוחמד מורסי קורא לרוסיה וסין, בנות בריתה של סוריה, לתמוך באזרחי המדינה ולהביא להחלפת משטרו של הנשיא באשר אסד. "הגיע הזמן של המשטר להעלם", הצהיר. מורסי שיגר מסר מרגיע לישראל וטען כי אין לחשוש מתגבור הכוחות בסיני

הנשיא המצרי נגד משטר אסד, ארכיון (AP)

רוחות של שינוי במזרח התיכון: בריאיון ראשון לכלי תקשורת מערבי קורא נשיא מצרים, מוחמד מורסי, לבנות בריתה של סוריה לסייע בהחלפת השלטון במדינה על מנת לעצור את שפיכות הדמים שגבתה את חייהם של אלפי בני אדם. מורסי הדגיש בדבריו כי על רוסיה וסין, מדינות שעד כה התנגדו להתערבות בינלאומית, לתמוך "באזרחי סוריה הפשוטים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מורסי, שצפוי לבקר בתקופה הקרובה באירן ובסין, עשוי להעביר את המסר לראשי המדינות באשר לתמיכתם באסד. "זהו הזמן לעצור את שפיכות הדמים, להעניק לאזרחי סוריה את זכויותיהם והזמן של המשטר הזה, שהורג את אנשיו, להעלם מהאזור", הדגיש הנשיא המצרי.

"אין מקום לדבר על רפורמות, זהו הזמן לעשות שינוי", הצהיר הנשיא המצרי אך הדגיש כי הוא מתנגד בתוקף להתערבות צבאית חיצונית בסוריה.

במהלך הריאיון, שהתקיים ערב נסיעתו של הנשיא המצרי לטהרן במסגרת ועידת המדינות הבלתי מזדהות, נשאל מורסי על האפשרות של תקיפה ישראלית במתקני הגרעין באירן. "כל מדינות האזור זקוקות ליציבות ונדרשות לחיות יחד בשלום, אי אפשר להשיג זאת באמצעות לחימה אלא בעזרת דיפלומטיה ופוליטיקה", ציין מורסי.

המתיחות בגבול ישראל מצרים עלתה אף היא בריאיון, ומבלי להזכיר את ישראל בשמה, שיגר הנשיא המצרי מסר מרגיע וציין כי לשכנותיה של מצרים אין סיבה לחשוש מתגבור הכוחות בחצי האי סיני. "מצרים לא מאיימת על אף אחד ואין צורך בחששות בינלאומיים או אזוריים בגלל נוכחות כוחות הביטחון באזור", הדגיש מורסי.

בעקבות פיגוע הדמים בסיני בתחילת החודש, בו נהרגו 16 חיילים מצריים, יצאה מצרים למבצע צבאי נרחב לחיסול קני הטרור בחצי האי. לטענת הנשיא המצרי, "המבצע הצבאי עמד במלואו עם ההסכמים הבינלאומיים".