אל-קעידה משתלט על חלב. תיעוד מרחובות העיר

מצויידים היטב, חמושים וכשסיסמאות "אין אלוהים מלבד אללה" מתנוססות על אפודי המגן שלהם, מחריפים פעילי "אל-קעידה" הממשיכים להסתנן לסוריה במלחמת החורמה במשטר הסורי. בעבורם מדובר במלחמת ג'יהאד – וביום שאחרי הם מתכננים את הקמתה של ח'ליפות אסלאמית ע"פ חוקי השריעה. כך נראה הקרב על עתיד סוריה בעיר חלב

אחד מפעילי "אל-קעידה" בחלב (France24)

ברחובות הערים המדממות בסוריה נעלמו כבר מזמן מראות ההפגנות בדרישה לרפורמות והפלת המשטר - והתחלפו במראות החמושים המנהלים קרבות עיקשים מול כוחותיו של אסד וה"שביחה", בריוני המשטר. בשבועות האחרונים הולכים וגוברים החששות מפני נפילתה של סוריה לידי "אל-קעידה", עם הפיכתה אט-אט ל"קן" המקבץ אליו אלפי פעילי ג'יהאד המסתננים למדינה בחסות האנרכיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר זמן רב טוען המשטר הסורי כי הוא מנהל מלחמת חורמה במחבלים המבקשים לזרוע הרס בסוריה, ולא במפגינים הדורשים שינוי ורפורמות. רק בסוף השבוע הצהיר סגן ראש ממשלת סוריה, קדרי ג'מיל, כי סוריה "הפכה לבסיס של אל-קאעידה" וכי אלפים מפעילי הארגון פועלים בשטחה. גם דיפלומטים בכירים במערב השמיעו התבטאויות דומות, והביעו חשש מהתערבותם של גורמי ג'יהאד עולמי בנעשה בסוריה.

כתבת סקירה מקיפה ששידרה לאחרונה רשת "פראנס 24" ממחישה חששות אלו. עיתונאי עצמאי תיעד במשך מספר ימים בסוף חודש יולי את המתרחש ברובע סלאח א-דין בעיר חלב, אך בניגוד לכתבים זרים אחרים הנוטים להתלוות לכוחות "צבא סוריה החופשית", או לחיילי הצבא הסורי - התלווה לעשרות פעילי ג'יהאד שלא חוששים להצהיר בפני המצלמה: מטרתנו - הקמת ח'ליפות אסלאמית על אדמת סוריה. את התיעוד העביר למערכת החדשות הצרפתית "פראנס 24".

צפו בכתבת רשת "פראנס 24":

 

חמושים ומצויידים היטב, מתועדים פעילי "אל-קעידה" מנהלים חילופי אש קשים בצבא הסורי. חלקם לובשים לגופם אפודי מגן ועליהם סיסמת הארגון "אין אלוהים מלבד אללה" בצבע לבן ברקע שחור, חלקם רעולי פנים הנעים מנקודה לנקודה ברחובות ההרוסים, תחת חיפוי מכות האש של חבריהם. המשותף לכולם: ספרי הקוראן ותפילות הדרך המתלווים אליהם במעבר מזירת קרבות אחת לשנייה.

במהלך הכתבה מתועדת גם פעילותו של השייח' אבו תוופיק, אחד מבכירי "חטיבת א-תווחיד" - ארגון בו חברים עשרות פעילי ג'יהאד שהסתננו לסוריה. "ניסיונו קיים עוד לפני המהפכה בסוריה", מדווח בכתבה. "הוא נטל חלק במערכה בעימותים בנהר אל-בארד בלבנון בשנת 2007, לצד הארגון הסלפי 'פתח אל-אסלאם'". בכתבה מספר אבו תוופיק כשבידו מכשיר קשר באמצעותו הוא מחלק הוראות לפעיליו: "הם מונעים מאנשים להתפלל ותוקפים מסגדים. זוהי מלחמת ג'יהאד".

בין חילופי האש, מנצלים פעילי "אל-קעידה" את הזמן להאזנה לתפילות במסגדים המקומיים, בהם נשמעים דברי שטנה כלפי הנשיא אסד, התססה, הסתה וקריאה להצטרף למלחמת הג'יהאד נגד המשטר הסורי. בין לבין, הם גם משננים סיסמאות המופיעות בספרים של שייח'ים סלפים המטיפים לג'יהאד.

"המוות פותח את דלתות גן עדן"

"הודות לאללה, יש לנו כמה ספרים כאן, כך שפעילי הג'יהאד יוכלו להבין מדוע הם יוצאים למערכה", אומר אחד הפעילים. "עמיתינו יודעים שהמוות על שם קידוש אללה פותח את דלתות גן עדן. פעיל ג'יהאד שיוצא למערכה מבלי להתפלל - אינו מורד אמיתי. הצדק שלנו נקבע אך ורק על פי אמות המידה של אללה".

פעיל אחר, רעול פנים, ממחיש אולי יותר מכל את השינוי שחל במהפכה הסורית. ההמונים יצאו תחילה להפגנות למען שיפור זכויותיהם ורפורמות במשטר - אך כעת, מספר פעיל "אל-קעידה" שהשגת הדמוקרטיה היא לא מטרת העל של הלוחמים בשטח. "הייתה לנו דמוקרטיה במשך 40 שנה", הוא אומר. "נכון שהיא לא מומשה במלואה, אך אין בה כל תועלת - לא בסוריה ולא בשום מקום אחר. הביטו מה קורה בצרפת או בארצות הברית. הם סובלים תחת הדמוקרטיה. הדמוקרטיה היא משטר עשוי ידי אדם, ולא על ידי אללה".

בהמשך מספרים הפעילים על מטרת העל: הקמת ח'ליפות אסלאמית על אדמת סוריה, על פי אמות המידה המזוהות עם האידיאולוגיה של אל-קעידה. "אנחנו קוראים ליישומם של חוקי השריעה", אומר אחד הפעילים. "דרישתנו זו אין משמעותה שאנחנו טרוריסטים". כתב התחנה מבהיר כי לא כל הפעילים תומכים בדעות אלו - אך ככל שגוברים הקרבות נגד המשטר, הולך ומתחזק המסר הדתי במטרה הנכספת: הפלת המשטר הסורי.