שר החוץ הצרפתי: "אסד לא ראוי להיות מעל לפני האדמה"

מתקפה חסרת תקדים של פריז על נשיא סוריה: בפגישה עם פליטים שנמלטו מהמדינה, קרא שר החוץ הצרפתי "לשבור לאלתר את משטר אסד". במקביל, הגיע ראש הממשלה הסורי שערק לקטאר בניסיון לשכנע בכירים שם לסייע לכוחות האופוזיציה במאבקם להפיכה

למחרת ההשעיה מארגון מדינות האיסלאם סופגים שלטונות סוריה מהלומה נוספת: ראש הממשלה לשעבר, ריאד חיג'אב, שערק לפני כשבועיים מארצו והצטרף לכוחות האופוזיציה - החל היום ביקור בקטאר שבו ידון עם בכירי הנסיכות בדרכי הפעולה האפשריות לסייע למורדים הנאבקים למען הדחתו של בשאר אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוברו של חיג'אב, בעל המשרה הבכיר ביותר שערק לשורות האופוזיציה מאז החל המהומות בסוריה, לא נקב בשמותיהם של הבכירים שעמם יוועד - אך עם זאת, ציין כי ביקורו בקטאר תוכנן להימשך שלושה ימים. בתום הנסיעה הוא ישוב לירדן, שהעניקה לו מקלט עם הימלטותו משטח סוריה.

במקביל למהלך שמוביל חיג'אב, נמשכו גם היום התפתחויות במאבק בשטח. המורדים בסוריה דיווחו כי בשבוע האחרון קיבלו לידיהם 14 טילי כתף נגד מטוסים מסוג "סטינגר", מתוצרת ארצות הברית. בריאיון לרשת החדשות "אל-ערבייה" אמר איש אופוזיציה כי התחמושת הגיעה לידי עמיתיו במשלוח שעבר דרך שטח טורקיה - אך עם זאת, סירב לחשוף את זהות הגורם שהיה אחראי על ההעברה. עם זאת, רווחת ההערכה כי טורקיה או סעודיה היו מעורבות במימון רכישת הטילים והעברתם למתנגדיו של אסד.

שר החוץ הצרפתי: "אסד ממיט חורבן על אומה שלמה"

"ממיט אסון על סוריה" (AP)
ביצה נוספת שבה ממשיך אסד לשקוע היא זו הדיפלומטית. שר החוץ של צרפת, לורן פביוס, התבטא אחר הצהריים בחריפות נגד הנשיא הסורי עצמו ואמר כי הוא "אינו ראוי להימצא מעל לפני האדמה". את הדברים החריפים אמר פביוס בביקור בטורקיה, בפגישה עם פליטים סורים השוהים במדינה שגוללו באוזניו את הזוועות שמבצעים הכוחות הנאמנים למשטר.

בתום אותה פגישה, קרא השר הצרפתי "לשבור את המשטר הסורי לאלתר", והאשים כי אסד "מנסה להשלים את החורבן שהוא ממיט על אומה שלמה".