אשתו של ארדואן נגד אסמה אסד: "היא אכזבה אותי"

לגל הביקורת על רעייתו של נשיא סוריה, מצטרפת כעת אשתו של ראש ממשלת טורקיה, אמינה ארדואן. בגילוי לב לעיתונאים היא מספרת על היחסים הטובים ששררו בין השתיים, על החופשות המשפחתיות - ועל ההתנתקות המוחלטת של אסמה בעקבות המצב בסוריה. "פתחתי את לבי בפניה", היא אומרת. "אם הייתה מבקשת עזרה, הייתי מסייעת"

משפחות אסד וארדואן בימים טובים יותר (רויטרס)

לגל הביקורות על אסמה אסד, רעייתו של נשיא סוריה בשאר אסד, מצטרפת כעת גם אמינה ארדואן, אשתו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. "איני מאמינה כיצד היא (אסמה) מסוגלת להמשיך לשתוק נוכח המתרחש בסוריה", אמרה הלילה בדרכה חזרה לטורקיה מביקור במינמאר. "אני מאוכזבת ממנה מאוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכך הצטרפה ארדואן לנשים נוספות של מנהיגים באזור ובעולם כולו, שמתחו ביקורת על תמיכתה של אסמה בבעלה, בדיכוי האלים של המחאה בסוריה. בין הבולטות שמתחו ביקורת הייתה מלכת ירדן ראניה, ששיחת הטלפון המתוחה שקיימו השתיים לפני כחצי שנה זכתה להדים תקשורתיים בעולם הערבי.

בכלי התקשורת בטורקיה דווח כי אכזבתה של ארדואן נובעת מכך שהיא האמינה ש"אסמה תמכה בדמוקרטיזציה ובמודרניזציה של סוריה". בשנה שעברה העבירה ארדואן לאסד מסר לפיו היא מבקשת ליצור עמה קשר ולשוחח עמה בעניין המתרחש בסוריה. לאחר שאסד לא השיבה, דווח בכלי התקשורת בטורקיה כי ארדואן אף ניסתה לגייס למאמצי הפיוס את בתו של אמיר קטאר ולקבל ממנה את כתובת הדואר האלקטרוני של אסמה כדי לשלוח לה מייל. על פי הדיווחים אסמה השיבה כי היא "מעדיפה שאמינה לא תדע מה כתובת המייל הפרטית שלי".

אמינה זעמה על תגובתה של אסד. "איני מאמינה שהיא לא יצרה עמי קשר", צוטטה בכלי התקשורת בטורקיה. "היינו חברות טובות. לא הייתה בינינו מתיחות". היא סיפרה עוד כי לפני המשבר בסוריה, משפחות ארדואן ואסד בילו לא אחת בחופשות משותפות, שכללו פגישות בין הילדים וההורים של המנהיגים.

הסרטון ששבר את לבם של המוסלמים - אמינה ארדואן בוכה

"פתחתי את לבי בפניה", המשיכה ארדואן בתיאור אכזבתה מהתנהגותה של אסמה. "אם היא הייתה מבקשת עזרה בזמן, הייתי מוכנה לעזור לה. הייתי מציעה לה להגיע לטורקיה עם ילדיה, ולחיות תחת חסותי".

את הימים האחרונים העבירה ארדואן בביקור במינמאר, על רקע גל מהומות שפוקד את הקהילה המוסלמית במדינה על ידי ארגונים קיצוניים. בסרטון ששודר בכל כלי התקשורת במהלך השבוע, תועדה אמינה בוכה לאות הזדהות עם המוסלמים הנרדפים במדינה. לאשת ראש ממשלת טורקיה התלווה גם שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו.