מורסי על ההדחה: "אנו בדרך להשלים את המהפכה כולה"

נשיא מצרים מסר הערב הצהרה לבני עמו על השינויים מרחיקי הלכת שביצע, ובראשם - הדחת ראשי הצבא ועיגון סמכות בלעדית בחוקה לכך שיהיה היחיד שיכריע בסוגיות בינלאומיות, וביניהן שינוי הסכמים עליהם חתומה ארצו

שעות אחרי עריפת הראשים של ראשי הצבא והשינויים מרחיקי הלכת שביצע בחוקה, התייחס הערב נשיא מצרים, מוחמד מורסי, למהלך - שחולל רעידת אדמה של ממש בארצו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצהרה בנושא שהעניק הערב אמר מורסי: "מהפכת 25 בינואר השלימה חלק מיעדיה. אנחנו נמצאים כעת בדרך לממש את יתר המטרות שהצבנו".  

על העברתם מתפקידיהם של ראשי הצבא, הבהיר מורסי כי "אין המדובר כאן בהתחשבנות שלי עם אישים או מוסדות, אלא בביטוי לאופן שבו אני סבור שייתאם את הדרך הנכונה להוביל את מצרים לעתיד טוב יותר לה ולאזרחיה".

נושא נוסף שזכה להתייחסות נרחבת מצד מורסי הוא המבצע הצבאי בסיני. "מדובר בנקודת מפנה בהתמודדות של ארצנו עם בעיית הטרור בחצי האי", אמר - והבטיח "לפתוח במלחמת חורמה בטרוריסטים ובפורעי החוק".

במסר פייסני לקהילה הבינלאומית, שרבים בה - כמו גם בישראל - רואים בו קיצוני, אמר מורסי כי "האיסלאם הביא עמו למצרים מסר של שלום".

לפי השינוי בחוקה שעליו הודיע הערב מורסי, יועברו לידיו סמכויות ביצועיות המקנות לו, בין היתר, את הסמכות לחתום בשם ארצו על הסכמים עם מדינות אחרות וכן לקבוע את מתווה המדיניות של קהיר בכל תחום אפשרי. נוסף על כך, יהיה מעתה מורסי עצמו הגורם האחראי על אישור תקציב המדינה ועל המעקב אחר יישומו.

המון זועם יצא לכיכר תחריר

בעקבות השינויים, נקבע כי על הפרלמנט בקהיר להקים ועדת בת 100 חברים שינסחו חוקה חדשה. הנוסח הסופי יובא לאישור במשאל עם.

בינתיים, הצליחה הדחת ראשי הצבא - ובראשם ראש המועצה הצבאית, הגנרל חוסין טנטאווי, והרמטכ"סמי ענאן, לעורר גלי זעם בקהיר. רבבות מפגינים מחו הערב נגד המהלך לכיכר תחריר וקראו שלא לאפשר למורסי לרכז בידיו כמות כה רבה של סמכויות.