ארה"ב תמנע מחיל האוויר הסורי לפעול?

בצל הדיווחים על שימוש בנשק כימי מצד כוחות אסד, נועדו שרי החוץ של ארה"ב וטורקיה, והכריזו כי ירחיבו את התוכניות המבצעיות בסוריה. קלינטון: "אנחנו שוקלים לאכוף אזור אסור לטיסה". שר החוץ הטורקי דבוטולו: "דרושה התערבות חיצונית נחושה כדי להביא לסוף המשבר"

המהלך שיכריע את אסד? מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון חשפה כי ארה"ב וטורקיה שוקלות לאכוף אזור אסור לטיסה בסוריה, ולהוביל צעדים נוספים שיעזרו לכוחות המורדים. מהלך דומה שאכפו מדינות ברית נאט"ו בלוב, היה אחד הצעדים המרכזיים שסייעו למורדים לנצח את כוחותיו של את קדאפי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קלינטון שוחחה היום עם כתבים בתום פגישה שערכה עם שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטולו, כחלק מסבב פגישות שהיא מקיימת בטורקיה. מזכירת המדינה אמרה כי וושינגטון ואנקרה דנות בהרחבת התוכניות המבצעיות בסוריה. "לשירותי המודיעין שלנו ולצבא יש אחריות מאוד חשובה, ותפקיד משמעותי בנושא הסורי", אמרה קלינטון שציינה כי אכיפת איסור טיסה על מטוסי חיל האוויר הסורי היא צעד אפשרי.

שר החוץ הטורקי דאבוטולו הדגיש כי הגיעה העת להתערבות חיצונית החלטית בסוריה, שתביא לפתרון המשבר ההומניטרי הקשה, במיוחד בעיר חלב.על פי דיווחים שונים, האמריקנים מסייעים בתקופה האחרונה לכוחות המורדים בסוריה באופן עקיף, אך נמנעים מקשר ישיר עם האופוזיציה הסורית. זאת, בניגוד למדינות באירופה ובמפרץ הפרסי שתומכות באופן פומבי בצבא סוריה החופשית.

המורדים: אסד משתמש בנשק כימי

במקביל, נמשכת הלחימה ברחבי סוריה. לאחר שהקרבות בין הכוחות הנאמנים לאסד לבין המורדים התרכזו לאחרונה בעיר חלב, פרצו היום שוב עימותים בלב דמשק. הקרבות פרצו סמוך לבנק המרכזי הסורי, ועל פי הדיווחים במקום נשמע פיצוץ עז. הטלוויזיה הרשמית בסוריה דיווחה ש"טרוריסטים" הטמינו פצצה ליד הבנק המרכזי.

מוקדם יותר היום דיווחו כלי תקשורת המזוהים עם המורדים של שימוש בנשק כימי מצד כוחות הצבא. הם טענו כלי טיס של חיל האוויר הסורי תקפו שכונות מגורים בנשק כימי בעיר רסתן במחוז חומס, במערב המדינה. לחלק מהדיווחים צורפו קטעי וידאו קשים לצפייה, המתעדים גופות ילדים ואזרחים, שלטענת המורדים נפגעו מהחומר הכימי. עם זאת, בשלב זה לא קיימים דיווחים נוספים, או אישור מכל גורם רשמי לדיווחים.

הלילה שבו והזהירו גורמי מודיעין אמריקניים מפני התבססותו של ארגון "אל-קעידה" בסוריה. על פי הדיווחים בארה"ב, הקים ארגון הטרור העולמי רשת שלמה ומאורגנת של פעילים, המתבססת בערים שונות ברחבי המדינה.

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי אנשי מודיעין אמריקנים פועלים בסוריה, והם אלו שדיווחו כי מאות פעילים המזוהים עם "אל-קעידה" נלחמים בכוחות הצבא של אסד וכי מספרם רק הולך וגדל.