המלך עבדאללה: "נשק כימי בסוריה מפחיד את כולנו"

בריאיון לרשת CBS התייחס מלך ירדן למאבק המדמם שמנהל אסד נגד כוחות המורדים במדינה. "התרחיש הכי מפחיד הוא מלחמת אחים, שייקח שנים לחזור ממנו", הדגיש עבדאללה. "אם אסד ישתמש בנשק כימי ייתכן שזה יהיה הקש שישבור את גב גמל ויגרום להתערבות עולמית"

"אסד מאמין שהוא צודק". מלך ירדן, ארכיון (AP)

בריאיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית CBS התייחס עבדאללה מלך ירדן לקרבות הקשים בסוריה, ולחשש מפני זליגת נשק לא קונבנציונאלי של צבא אסד לידי המורדים. "נשק כימי זה דבר שמפחיד את כולנו", אמר עבדאללה והדגיש כי לא ניתן לדעת מה יקרה אם יכנסו לסוריה כוחות חיצוניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"אני דואג, ככל שייקח יותר זמן למצוא פתרון פוליטי, ככל שהכאוס יימשך הוא ידחוף את סוריה למצולות", אמר עבדאללה במהלך הריאיון. חייבים להתקדם מהר, פורומים וכנסים זה טוב אבל אין זמן. התרחיש הכי מפחיד הוא מלחמת אחים, שייקח שנים לחזור ממנו".

בנוסף, התייחס עבדאללה לעמדה הרוסית בנוגע למשבר בסוריה: "פוטין סובר שצריך למצוא פתרון פוליטי שיאפשר לאסד לרדת מכסאו. בו בזמן - במנטאליות שלו הוא ימשיך להילחם, הוא מאמין שהוא צודק, השלטון מרגיש שאין לו אלטרנטיבה. זה לא רק בשאר. אם בשאר רוצה לרדת מכיסאו, האם למי שיחליף אותו יש הכוח לבצע את חילופי השלטון הדרושים למדינה?".

מלך ירדן הוסיף: "לאיפה יש לאסד ללכת? יש שאומרים שהוא כבר לא יכול לעזוב בגלל פשעי מלחמה. יש לי הרגשה שאם הוא לא יכול לשלוט בסוריה הגדולה אז אולי הוא לשלוט באוטונומיה עלאווית כתוכנית ב'. וזה משהו שצריך לשקול. זה יהיה הכי גרוע, כי זה אומר שבר בסוריה וכולם ינסו להשתלט על שטחים, משהו שיכול לקחת שנים".

יולי - החודש המדמם ביותר במחאה

בנוגע לחששות סביב הנשק הכימי בו מחזיק אסד הדגיש מלך ירדן: "אני מקווה שהוא לא ישתמש בנשק כימי. נשק כימי זה דבר שמפחיד את כולנו. אם הוא ישתמש בנשק כימי, ייתכן שזה יהיה הקש שישבור את גב גמל ויגרום להתערבות עולמית. אני מקווה שהוא מבין שזו תהיה טעות חמורה".

"מה יקרה אם הנשק הכימי הזה יזלוג לידי המורדים?", שאל עבדאללה והשיב: "זה אומר שאנשים צריכים להיכנס לתוך סוריה כדי לשמור על המאגרים. אני מקווה שאין רצון כזה להכניס כוחות מבחוץ. ברגע שאתה עובר את הגבולות שום דבר לא פועל כמו שצריך, ברגע שכוחות נכנסים אף אחד לא יודע מה יקרה הלאה".

בינתיים, הלוחמה בסוריה נמשכת. גורמי אופוזיציה במדינה דיווחו כי לפחות 100 בני אדם נהרגו ביממה החולפת ברחבי המדינה. ארגוני זכויות אדם סוריים דיווחו כי חודש יולי האחרון היה המדמם מכל חודשי המחאה שקדמו לו, ובו נהרגו לטענת הארגונים 3,643 בני אדם - ובהם 274 ילדים ו-322 נשים. הנשיא אסד מצדו, ממשיך להיאחז בשלטון. בצהריים הוא נועד עם סעיד ג'לילי, ראש המועצה לביטחון לאומי באירן, שהגיע לסוריה ישירות מלבנון.