דוח חושף: דאע"ש מתעלל קשות בנשים

לאחר שנלקחו בשבי ארגון המדינה האסלאמית ונמלטו, מספרות מספר נשים בדוח שמתפרסם במערב על הזוועות שעברו בשבי דאע"ש. עבדות, התעללות מינית ונישואין בכפייה, הן רק חלק ממה שעבר עליהן. מפחד שיאנסו, חלק מהבנות בחרו להתאבד בשבי

לוחמי ארגון המדינה האסלאמית. (ap)

זוועה בשבי דאע"ש: ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל טוען כי עשרות נשים וילדות בנות המיעוט היזידי בעיראק, עברו זוועות כאשר נשבו בידי אנשי ארגון המדינה האסלאמית בקיץ שעבר. הארגון טוען כי החוויות שעברו על הנשים בשבי השאירו אותן מצולקות ואחר טראומה קשה, וחלקן התאבדו בשבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדוח שפרסם הארגון לאחר שערך ראיונות עם למעלה מ-40 מהשבויות שהיו בין מאות הנשים והילדות שלקח הארגון בשבי, מפורטות החוויות הקשות שעברו הנשים בידיי שוביהן. הארגון טוען כי קבוצת הנשים, בהן גם בנות צעירות בגילאי 10-12 בלבד, עברו עינויים, אונס, נישואים בכפייה ואף "נמכרו" או ניתנו כ"מתנות" ללוחמי הארגון על תמיכתם. במקרים נוספים, אולצו השבויות להמיר את דתם לאסלאם בכפייה.

"חייהן של מאות מבנות המיעוט היזדי נופצו לרסיסים על ידי זוועות ואלימות מינית בשבי", כך אומרת בכירה בארגון זכויות האדם, דונטלה רוברה. "ילדות רבות הוחזקו כשפחות מין, בנות בגילאי 14-15 ואף פחות".

מפחד כי יאנסו, היו בנות שבחרו אף לקחת את חייהן בשבי, כך מספרים קרובי משפחותיהן. "יום אחד נתנו לנו תלבושת כמו של רקדנית ואמרו לנו להתקלח וללבוש אותה", מספרת אחת הבנות שחברתה התאבדה בשבי. "חברתי התאבדה בשירותים. היא חתכה לעצמה את הורידים ותלתה את עצמה. היא הייתה מאוד יפה, אני חושבת שהיא ידעה מה הגברים הולכים לעשות לנו".