דיווח: "נסראללה נקרא לעקור לאירן - מחשש לחייו"

עיתון בכוויית מדווח כי בטהרן חוששים כי אחרי נפילת משטר אסד יהפכו מזכ"ל חיזבאללה ובכירי ארגונו למטרות לחיסול. בשל כך, קבע המנהיג הרוחני של האייתולות, עלי חמינאי, כי על נסראללה להעתיק את מקום מגוריו לרפובליקה האיסלאמית

חמינאי ונסראללה (חדשות 2)

האם הדחתו של בשאר אסד צפויה לערער את ביטחונו של חסן נסראללה? העיתון הכווייתי "אל-סיאסה" דיווח אחר הצהריים כי מנהיגה הרוחני של אירן, עלי חמינאי, קרא למזכ"ל חיזבאללה לצאת מלבנון ולהעתיק את מקום מגוריו לשטח הרפובליקה האיסלאמית. לפי הדיווח, סבורים בטהרן כי נשקפת סכנה ממשית לחייו של נסראללה אם יצליחו כוחות האופוזיציה בסוריה להשתלט על השלטון בה.

העיתון הכוויתי פירט כי לנוכח המצב השברירי בסוריה תיאלץ ההנהגה בטהרן להכריע באחת מבין שתי דרכי פעולה העומדות על הפרק. לפי הראשונה מבין השתיים, ביום שבו יקרוס משטר אסד באופן סופי תעביר אירן כמות גדולה של כלי נשק לידי אנשי חיזבאללה בלבנון - זאת, בניסיון להעמיק באמצעות הארגון את אחיזתה במדינה ביום שאחרי נפילת אסד. נוסף על כך, מתכוונים ראשי משטר האייתולות להזרים תגבורת של חיילים מאירן שיסייעו לעמיתיהם בחיזבאללה.

"חיילים אירנים פונו ללבנון"

התרחיש השני שנשקל, לפי "אל-סיאסה", הוא פינויים בתוך זמן קצר של כל אנשי משמרות המהפכה השוהים בלבנון בחזרה למולדתם - ויחד עמם, העברתם של בכירי חיזבאללה, בהם גם נסראללה עצמו, לטהרן - מחשש שאחרי משטר אסד יהוו מטרה לחיסול. בדיווח נמסר כי אפשרות זו היא המובילה מבין השתיים.

בעיתון הכווייתי דווח גם כי בהוראת אירן כבר פונו כל חיילי משמרות המהפכה ששהו בסוריה לשטח לבנון - כשבסיס הפעילות העיקרי שבו התמקמו הוא בקעת הלבנון. לפי הדיווח, נתון האזור כולו - הלכה למעשה - לשליטה אירנית, וכוחות צבא לבנון אינם מורשים לפעול בו מבלי לקבל את הסכמתה של טהרן לכך ותיאום המהלך עמה.

שליח האו"ם קופי אנאן התפטר מתפקידו

במקביל לדיווחים מסוריה, הודיע מזכ"ל האו"ם לשעבר והשליח המיוחד לסורי קופי אנאן, כי הוא מתפטר מתפקידו. אנאן מסר את הבשורה למזכ"ל האו"ם באן, שהגיב לעניין ואמר: "אני מצר על הצעד שנקט בו אנאן".

התפטרותו של אנאן תיכנס לתוקפה בסוף החודש, והיא מגיעה אחרי ניסיונות גישור רבים בין משטר אסד לכוחות האופוזיציה. למעשה, נכשל אנאן במשימה העיקרית שלו - הפסקת אש בין המורדים לצבא סוריה. בהמשך הערב יכנס אנאן מסיבת עיתונאים בה יסביר על המצב בסוריה ועל התנאים שהביאו אותו להודיע על פרישה מתפקידו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת