שר החוץ הסורי באירן: "המחאה בסוריה - מזימה ישראלית"

שר החוץ הסורי וואליד מועלם הגיע לביקור בזק באירן, שם האשים את ישראל בשיתוף פעולה עם מדינות המפרץ במטרה להפיל את משטר אסד. בתום הפגישה אמר מועלם: "סוריה נתונה למזימת ישראל ומדינות ערב"

מועלם וסאלהי, היום בטהרן (סוכנות הידיעות האירנית)

טוב שיש את מי להאשים: שר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם מטיל היום על ישראל ובנות בריתה את האחריות למתרחש במדינתו. במהלך תדרוך עיתונאים משותף שקיים עם עמיתו האירני עלי אכבר סאלהי בטהרן הצהיר אל-מועלם: "אנחנו ניצבים מזימה נגד המשטר הסורי והעם הסורי".

אל-מועלם יצא היום לביקור פתע בטהרן, עליו נודע רק בשעות הבוקר. על פי הדיווחים בכלי התקשורת הערביים והאירנים, השניים נפגשו על מנת לדון בהידרדרות המצב הביטחוני בסוריה וחוסר יכולתו של המשטר לדכא את המחאה הנמשכת.

בתום הפגישה שארכה מספר שעות, יצאו אל-מועלם ועמיתו סאלהי לעיתונאים והעניקו הצהרות משותפות. "העם הסורי נחוש להתגבר על המזימה נגדו", אמר אל-מועלם. "סוריה היום חזקה משהייתה בעבר. היא נתונה למזימה של מדינות ערב וישראל".

"מי שחושב שאסד יפול - לוקה באשליות"

בדבריו, הבהיר שר החוץ הסורי כי למדינתו יש את כל יכולות ההגנה וההתמודדות עם המחאה, והתייחס גם לדיווחים המתרבים בכלי התקשורת על מצבו של הנשק הכימי בסוריה. "אם ישראל תהיה מוכנה לחתום על הסכם איסור השימוש בנשק הזה, גם אנחנו נהיה מוכנים", אמר.

סאלהי הדגיש מצדו במהלך תדרוך העיתונאים כי יש להעניק לממשלת סוריה את ההזדמנות לבצע רפורמות. "מי שחושב על העברת השלטון בסוריה לוקה באשליות", אמר סאלהי וקרא למדינות האזור שלא לפעול נגד סוריה.

במקביל, בקהילה הבינלאומית ממשיכים בהיערכות ליום שאחרי אסד. בסוף השבוע נועדו באנקרה שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו ומנאף טלאס, בכיר העורקים הסורים ממשטר אסד. במערב גוברת ההערכה כי טלאס ישמש כאחד המועמדים המובילים לרשת את אסד, אם וכשיופל.

ביקורו של מועלם היום בטהרן הוא המשך לביקור שקיימה משלחת בכירים סורית בבירת הרפובליקה האסלאמית בשבוע שעבר. על פי הדיווחים בכלי התקשורת הסוריים, בין הבכירים במשלחת היו סגן ראש ממשלת סוריה ושרי הנפט, החשמל, השיכון, הבריאות והמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת