לקראת טבח? צבא אסד נערך מחוץ לחלב

הצבא הסורי נערך בכוחות גדולים מסביב לחלב, העיר המרכזית בצפון סוריה ובה שני מיליון בני אדם. המערב חושש מטבח המוני בעיר עם כניסת הצבא. במקביל, מנסה הגנרל העורק טלאס למצב עצמו כמנהיג האופוזיציה

רק ההתחלה? לחימה בסוריה, ארכיון (רויטרס)

ההתפתחויות האחרונות בסוריה מעלות את החשש כי מה שהיה עד עכשיו, הוא רק הקדמה למרחץ הדמים שיפקוד את חלב, העיר הגדולה בסוריה ובירתה הכלכלית, ביתם של 2.1 מיליון בני אדם.

מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה עדויות לפיהן כוחות צבא הנאמנים לנשיא אסד מתפרסים מסביב לעיר, כוחות הכוללים טורים ארוכים של טנקים, מטוסי ומסוקי קרב. "החשש שלנו הוא שנראה טבח בחלב, לפי העדויות זה מה שהמשטר מתכנן לעשות", אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ויקטוריה נולנד.

"הלב שלנו הוא עם תושבי חלב, אנחנו יודעים מה המשטר הזה מוכן לעשות כדי להישאר בשלטון, ואנחנו מודאגים לגבי מה שהם מסוגלים לעשות בחלב". במקביל, דאגה נולנד להבהיר, כי ארה"ב לא תפעל צבאית בסוריה בלי אישור של מועצת הביטחון של האו"ם, ולאור המדיניות של סין ורוסיה, בעלות זכות וטו במועצה - לא יינתן אישור כזה בקרוב.

האם טלאס יהיה מנהיג האופוזיציה?

בתוך כך, מנסה האופוזיציה לארגן עצמה למאבק מאוחד בנשיא ולשליטה בסוריה ביום שאחרי אסד. הגנרל מנאף טלאס, האדם הבכיר ביותר במשטר שערק לכוחות האופוזיציה, נפגש היום עם שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו כדי לדון בעתידה של סוריה.

טלאס אמר לפני הפגישה כי הוא ינסה לעזור לאחד את כוחות האופוזיציה הסורים, וזאת כדי להוביל אותם לדמוקרטיה ביום שאחרי אסד. "עזבתי את סוריה כדי לנסות לעזור כמיטב יכולתי לאחד את האנשים במדינה ומחוצה לה, לשרטט לנו דרך החוצה מהמשביר". טלאס היה, לפני עריקתו, אחד מבעלי הברית הקרובים של הנשיא אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת