סוריה: פעילי ג'יהאד ברחו לעזה

יותר מ-100 משפחות פלסטיניות נמלטו לאחרונה ממלחמת האזרחים המדממת בסוריה לעזה, דרך מצרים. לפי הדיווחים, בין השבים גם פעילי הג'יהאד האיסלאמי. השגרירות הפלסטינית בקהיר תיאמה עם הרשויות במצרים את המעבר לרצועה

העימותים בסוריה נמשכים (רויטרס)

המהומות בסוריה משפיעות גם על הפלסטינים: סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מצטטת גורם בכיר ברשות, שאומר כי יותר מ-100 משפחות פלסטיניות נמלטו לאחרונה ממלחמת האזרחים בסוריה - והגיעו לרצועת עזה דרך מצרים.

חמזה אבו שנאב, מארגון "הקואליציה הפלסטינית למען המהפכה הסורית", סיפר כי 105 משפחות פלסטיניות שהתגוררו בסוריה, חצו לאחרונה את מעבר רפיח המצרי וחזרו לרצועה. לדברי אבו שנב, מרבית הפלסטינים ששבו היו אנשי עסקים וסטודנטים ששהו במדינה המדממת, אך יש ביניהם גם גורמים בפלגים החמושים הפלסטיניים.

"10,000 פלסטינים נעצרו בסוריה"

לטענת גורמים בארגון העזתי, נאמניו של הנשיא הסורי אסד עצרו במהלך העימותים במדינה כ-10,000 אזרחים פלסטינים, חלקם כבר שוחררו ממעצר. השגרירות הפלסטינית בקהיר סיכמה עם הרשויות המצריות כי יתאפשר מעבר של אנשים שעזבו את סוריה, גם ללא צורך בוויזות ובמסמכים הנדרשים, מתוך הבנה של המצב העגום.

על פי הדיווח ב"מען", בין פעילי הארגונים החמושים ששבו לרצועה - גם אנשי הג'יהאד האסלאמי נידאל אבו כמיל ואיבראהים שחאדה, ששהו ב-20 השנים האחרונות בדמשק. 

בתוך כך דיווח היום העיתון "ביירות אובזרבר" כי חיזבאללה תכנן לחסל את מנאף טלאס, מקורבו של הנשיא אסד שערק לאחרונה מהמשטר הסורי. על פי הדיווח, שמקורו בגורם ביטחוני לבנוני בכיר, טלאס נמלט ללבנון והסתתר אצל משפחה לבנונית נוצרית - כשבמקביל נעשו מאמצים של מקורביו להפיץ דיווחי שקר כי הוא כבר נמצא בדרכו לטורקיה או לפריז.

ירדן נכנסת לכוננות מתקפה כימית מסוריה.כך אמר היום שר החוץ הירדני "ירדן לא מתערבת בענייניה הפנימיים, אבל אנו נעשה כל מה שצריך כדי להגן על בטחון האומה שלנו" אמר נאסר ג'ודה שנשאל על האיום שמציב הנשק הכימי של סוריה לאזרחי המדינה ולמדינות השכנות.

עם זאת, בארגון חיזבאללה התקבל מידע ולפיו טלאס אכן נמצא בלבנון - ופעיליו החלו בחיפושים אחריו. אלא שעד שהצליחו להוציא לפועל את התכנית, הוא כבר נמלט. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות AP, שוהה היום טלאס בצרפת. רק הלילה שודרה קלטת וידאו ראשונה שלו, בה תקף נחרצות את המשטר הסורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת