מסע בארץ הטרור: "נגיע לאירופה – השאלה היא מתי"

עיתונאי מערבי ראשון שהצליח להגיע לשטחים שבהם שולט דאע"ש בסוריה ובעירק, שמע איום מפורש מבכירי ארגון הטרור האכזרי: "כשנבוא לאירופה, נגיע עם הנשק שלנו ומי שלא ימיר את דתו לאסלאם - יומת". צפו בתיעוד מלב המדינה האסלאמית

הצצה נדירה לפעולות ארגון הטרור הנחשב למסוכן ביותר בעולם: הסופר הגרמני יורגן תודנהופר הפך לעיתונאי המערבי הראשון שהצליח לבקר בשטח השליטה של דאע"ש בעירק ובסוריה. במסגרת ביקורו, הוא שהה מספר ימים במוסול, העיר השנייה בגודלה בעירק שנכבשה על ידי דאע"ש ביוני האחרון, ואף ביקר במסגד שבו מנהיג דאע"ש אבו בקאר אל בגדדי נאם השנה. "נדהמתי מההתלהבות שלהם, כמה הם רוצים להגיע ולהילחם עבורם, אלו אנשים חכמים", אמר תונדהפר לאחר ששב מהביקור המסוכן. אבל CNN היא אינה הרשת היחידה ששלחה כתב מטעמה למעמקי ארגון הטרור. גם כתב "עובדה", איתי אנגל, יצא לשטח והערב (שני) הוא יביא את התיעוד שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך שהותו בשטחי השליטה של ארגון הטרור האכזרי, פגש תודנהופר ילדים ונערים שגויסו לארגון - אחד מהם סיפר לו שהוא רק בן 13, והוא אף פגש אסירים כורדים שנשבו בידי הקיצונים וסיפרו לו שהם לא יודעים מה יעלה בגורלם. לדבריהם, הם מקווים שייערכו חילופי שבויים.

"נהרוג את כולם" (CNN)

בריאיון שערך עם ה-CNN במינכן סיפר תודנהופר כי ישנם אנשים שחיים בפחד תחת שליטת דאע"ש. לטענתו, הם חוששים מהעונשים הקשים של מערכת החוקים הקשוחה, אבל לצד זאת הם חשים סדר ויציבות. "הלוחמים אומרים שהם מצליחים להביס את רוב הצבאות שמתייצבים נגדם, כמו הצבא העירקי, מפני שהם לא פוחדים מהמוות", תיאר תודנהופר. "הלוחמים, עם חגורות נפץ לגופם, מספרים כיצד 300 מהם הצליחו להתגבר על צבא עירקי של 25 אלף חיילים. הם מעידים: 'לא הבסנו אותם באירוע אחד. התקפנו חלק מהם ואז השאר ברחו'".באחד הריאיונות שערך עם אנשי דאע"ש הוא שמע בכיר בארגון שהזהיר את ארצות הברית ואת אירופה: "השאלה היא לא אם נגיע לאירופה, השאלה היא מתי נגיע", הוא אמר. "כשנבוא, זה לא יהיה יפה. נגיע עם הנשק שלנו, ומי שלא ימיר את דתו לאסלאם או ישלם את המס המוסלמי - יומת. זה יכול להיות 100 מיליון, 150 מיליון או 200 מיליון. זה לא משנה, נהרוג את כולם".