בכיר העריקים הסורים מדבר לראשונה

הלחימה העזה בין כוחות המורדים לבין נאמני משטר אסד בסוריה רק מתגברת, והלילה קיבלו אנשי האופוזיציה חיזוק בדמות הצהרה ראשונה מפיו של בכיר העריקים. הגנרל מנאף טלאס, שנמלט לטורקיה בתחילת החודש, קורא לעם הסורי להתאחד נגד המשטר. במקביל דווח כי צבא סוריה פתח במתקפה נרחבת על העיר חלב

הגנרל מנאף טלאס והנשיא אסד לפני העריקה (חדשות 2)

המנהיג הבא של סוריה? בכיר העריקים ממשטר אסד, הגנרל מנאף טלאס נשא הלילה הצהרה פומבית ראשונה מאז נמלט לטורקיה לפני כשלושה שבועות. במקביל דווח על מתקפה כבדה של צבא סוריה על העיר חלב ועל פרבר של דמשק.

"אני פונה אליכם כחבר בצבא הסורי שערק, שסירב לאלימות הפושעת", אמר טלאס בדברים ששודרו ברשת הטלוויזיה אל-ערבייה. "קציני צבא סוריה הנכבדים אינם מסכימים עם המעשים הנפשעים במדינה. הרשו לי לשרת את סוריה לאחר עידן אסד".

"על כולנו להתאחד כדי לשרת את סוריה ולקדם יציבות במדינה. ברצוננו לכונן דמוקרטיה חופשית", הוסיף. מוקדם יותר החודש אישר נשיא צרפת פרנסואה הולנד כי מנאף טלאס - בנו של שר ההגנה לשעבר מוסטפא טלאס ומפקד חטיבה 105 של המשטר הרפובליקני - שוהה בפריז יחד עם בני משפחתו.

הפגזות נרחבות בחלב ובדמשק

במקביל להצהרתו של טלאס דיווחו גורמי אופוזיציה כי צבא סוריה פתח הלילה במתקפה נרחבת על חלב - העיר המאוכלסת ביותר בסוריה. ע"פ הדיווח, אלפי חיילים עזבו את אזור אידליב והחלו לנוע לעבר העיר הסמוכה לגבול הטורקי.

תושבים בחלב דיווחו כי מסוקים מפגיזים מטרות בעיר בטילים ובמכונות ירייה, וכי תושבים רבים נאלצו לברוח מבתיהם. "שמעתי לפחות 20 טילים שהתפוצצו", סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס אזרח המתגורר בסמוך לאחד האזורים המופגזים. "כמעט כולם נמלטו בבהלה, אפילו המשפחה שלי".

בהמשך הלילה תקפו כוחות של צבא סוריה באש ארטילריה ובטילים עיירה בצפון דמשק. גורמי אופוזיציה בעיר דיווחו כי מאות משפחות החלו להימלט מאזורי הקרבות. העיירה המופגזת נפלה לידי המורדים בשבוע שעבר, לאחר חיסול בכירי המשטר בדמשק. ארגון זכויות אדם סורי דיווח כי במהלך חודש יולי בלבד נהרגו ברחבי סוריה לפחות 2,750 בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת