המורדים: "אסד משנע נשק כימי לנמלי התעופה"

נערך לפעולה צבאית? אמש הצהיר משרד החוץ הסורי כי לא ישתמש במאגרי הנשק הכימי שברשותו - "אלא אם יותקף מבחוץ", אך היום אומרים גורמים רשמיים מקרב המורדים: כמה מאגרי נשק כאלה הועברו לנמלי תעופה בסמוך לגבולות. עם זאת, הם מדגישים: משטר שלא ירה כדור אחד על ישראל במשך עשורים - לא יעשה שימוש בנשק הכימי נגדה

למרות ההבטחות - האם סוריה נערכת לשימוש בנשק כימי? גורמים רשמיים מטעם המורדים מדווחים כי המשטר הסורי העביר כמה ממאגרי הנשק שברשותו לנמלי תעופה באזור הגבולות. "אנחנו יודעים היטב מה מיקומם של אותם מאגרים", אמרו הגורמים. עמוס גלעד, ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, צוטט הבוקר בסוכנות הידיעות רויטרס אומר כי "מצבורי הנשק הכימי הסורי עדיין נמצאים בידי ממשל אסד".

לטענתם, המהלך של המשטר הסורי נועד להפעיל לחץ על הקהילה הבינלאומית, פן תחליט לצאת למהלך צבאי נגד אסד. "על פי המידע שברשותנו, המשטר החל להעביר מחסני נשק להשמדה המונית כבר לפני מספר חודשים", ציינו הגורמים אך עם זאת הבהירו כי הם אינם מאמינים שהמשטר ישתמש במאגרים אלו נגד ישראל.

"המשטר, שלא ירה ולו כדור אחד נגד ישראל בעשורים האחרונים, לא ישתמש בנשק הכימי נגדה", אמרו הגורמים ב"צבא סוריה החופשית".

משרד החוץ הסורי: "רק אם נותקף נשתמש בנשק הכימי"

רק אתמול הודיע משרד החוץ הסורי כי סוריה אינה מתכוונת להשתמש בשום אופן במאגרי הנשק הכימי שברשותה, אלא אם תותקף על ידי גורמים חיצוניים.

"משרד החוץ שב ומדגיש את עמדת סוריה, לפיה לא ייעשה לעולם שימוש בנשק כימי או ביולוגי", אמר דובר משרד החוץ בדמשק ג'יהאד מקדיסי, בתדרוך עיתונאים שכינס. "אני חוזר - לא ייעשה בהם שימוש לעולם במהלך המשבר בסוריה - יהיו אשר יהיו ההתפתחויות למשבר זה בתוך סוריה".

"הנשק הזה, על שלל סוגיו, שמור ומאובטח על ידי הכוחות המזוינים הסוריים ותחת השגחתם הישירה", הבהיר מקדסי. "לא ייעשה בו שימוש - אלא אם תהיה סוריה נתונה לתוקפנות חיצונית".

אך את המורדים לא מרשימות ההבטחות של המשטר, והם נערכים לאפשרות שאסד יבחר להשתמש בנשק יום הדין. בימים האחרונים מפרסמים כלי התקשורת המזוהים עם המחאה סרטונים שונים בהם הם מסבירים כיצד להיערך ל"מערכה הכימית" ברחובות סוריה.

צפו: המדריך למשתמש נגד הנשק הכימי

מאז חוסלה הצמרת הביטחונית הקרובה לנשיא סוריה בשבוע שעבר, גוברים הדיווחים לפיהם אסד יחליט לפנות למאגרי הנשק הכימי שברשותו על מנת להביא להכרעה סופית של המחאה. ככל שהלחץ עליו יגבר בהתקדמות המחאה החמושה, מעריכים במערב, גובר החשש שזו תהיה תגובתו. גם בישראל עוקבים מקרוב אחר מאגרי הנשק הכימי בסוריה.

רשת "אל-ערבייה" דיווחו אמש כי בימים האחרונים הפיצו המורדים בסוריה שורה של סרטונים באתרי שיתוף סרטוני הווידאו ברשת ובהם הסברים והנחיות למפגין ולחמוש בשטח - כיצד להתמודד עם נשק כימי. באחד הסרטונים שהופץ ברשת, מתועד הסבר כיצד יש להרכיב מסיכה ביתית מיוחדת שנועדה למנוע מגע עם החומר הכימי. בסרטון שפורסם מפורטים לפרטי פרטים שלבי ההכנה של אותה מסיכה, וכולל הכנה לדוגמא של מסכה שכזאת. החומרים הדרושים להרכבת המסיכה הם: בקבוק פלסטיק, צמר גפן, נייר אלומיניום וחוט בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת