סוריה: "רק אם נותקף נשתמש בנשק הכימי"

בצל החשש בישראל מעתידם של מאגרי הנשק הכימי העצומים בסוריה, כינס דובר משרד החוץ בדמשק תדרוך עיתונאים בו הצהיר כי אין כל כוונה להשתמש בנשק לא קונבנציונאלי, יהיו אשר יהיו הנסיבות. "המאגרים מאובטחים", אמר. "רק אם נותקף נשתמש בהם"

יום אחרי האיום שהשמיע ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיו אם תצטרך - ישראל תפעל על מנת למנוע השתלטות על מאגרי הנשק הכימי הסוריים, מגיעה התגובה מדמשק. משרד החוץ הסורי מדגיש היום כי בשום אופן סוריה אינה מתכוונת להשתמש במאגרי הנשק הכימי שברשותה, אלא אם תותקף על ידי גורמים חיצוניים.

"משרד החוץ שב ומדגיש את עמדת סוריה, לפיה לא ייעשה לעולם שימוש בנשק כימי או ביולוגי", אמר בצהריים דובר משרד החוץ בדמשק ג'יהאד מקדסי, בתדרוך עיתונאים שכינס. "אני חוזר - לא ייעשה בהם שימוש לעולם במהלך המשבר בסוריה - יהיו אשר יהיו ההתפתחויות למשבר זה בתוך סוריה".

"הנשק הזה, על שלל סוגיו, שמור ומאובטח על ידי הכוחות המזוינים הסוריים ותחת השגחתם הישירה", הבהיר מקדסי. "לא ייעשה בו שימוש - אלא אם תהיה סוריה נתונה לתוקפנות חיצונית".

אך את המורדים לא מרשימות ההבטחות של המשטר, והם נערכים לאפשרות שאסד יבחר להשתמש בנשק יום הדין. בימים האחרונים מפרסמים כלי התקשורת המזוהים עם המחאה סרטונים שונים בהם הם מסבירים כיצד להיערך ל"מערכה הכימית" ברחובות סוריה.

צפו: המדריך למשתמש נגד הנשק הכימי

מאז חוסלה הצמרת הביטחונית הקרובה לנשיא סוריה בשבוע שעבר, גוברים הדיווחים לפיהם אסד יחליט לפנות למאגרי הנשק הכימי שברשותו על מנת להביא להכרעה סופית של המחאה. ככל שהלחץ עליו יגבר בהתקדמות המחאה החמושה, מעריכים במערב, גובר החשש שזו תהיה תגובתו. גם בישראל עוקבים מקרוב אחר מאגרי הנשק הכימי בסוריה.

רשת "אל-ערבייה" מדווחת הלילה כי בימים האחרונים הפיצו המורדים בסוריה שורה של סרטונים באתרי שיתוף סרטוני הווידאו ברשת ובהם הסברים והנחיות למפגין ולחמוש בשטח - כיצד להתמודד עם נשק כימי. באחד הסרטונים שהופץ ברשת, מתועד הסבר כיצד יש להרכיב מסיכה ביתית מיוחדת שנועדה למנוע מגע עם החומר הכימי. בסרטון שפורסם מפורטים לפרטי פרטים שלבי ההכנה של אותה מסיכה, וכולל הכנה לדוגמא של מסכה שכזאת. החומרים הדרושים להרכבת המסיכה הם: בקבוק פלסטיק, צמר גפן, נייר אלומיניום וחוט בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת