בפעם ה-15: פוצץ צינור הגז לישראל

לראשונה מבחירתו של הנשיא החדש מורסי, פיצצו הבוקר חמושים את צינור הגז המצרי בסיני. האירוע מצטרף ל-14 חבלות קודמות שמטרתן לפגוע באספקת הגז הטבעי החיוני למשק החשמל הישראלי. הפעם, גז לא זרם ככל הנראה בצינור, לאחר שבאפריל החליטו המצרים להפסיק את העברתו לישראל בשל סכסוך על המחיר

בפעם ה-15. ארכיון (AP)

חמושים פוצצו הבוקר שוב את צינור שמוביל גז ממצרים לישראל שבסיני. הפיצוץ התרחש מזרחית לעיר אל-עריש שבסיני לפני הנקודה בה מתפצל הצינור לישראל ולירדן, כך שגם אספקת הגז לממלכה הירדנית הופסקה.

"חמושים הגיעו עם טנדר עד לצינור הגז, יצרו חור בצינור, הניחו את חומרי הנפץ והפעילו אותם ממרחק", אמר גורם ביטחון רשמי בסיני לסוכנות הידיעות רויטרס. לטענת הגורם, בצינור לא זרם גז לישראל מאז חודש אפריל - לאחר שהממשל החדש במצרים החליט להפסיק את הסכם הגז, בשל מחלוקת עם ישראל על עדכון המחיר שאמורה ישראל לשלם בעבור הגז הטבעי. לעומת זאת, תושבים מקומיים באל-עריש סיפרו כי לפני שלושה ימים החל שוב לזרום גז בצינור.

עד כה אף ארגון לא נטל אחריות על פיצוץ הצינור שפוצץ בפעם ה-15 מאז החלה המהפכה נגד שלטונו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק בתחילת 2011. עד למהפכה הגז הטבעי שהוזרם ממצרים סיפק כ-40% מתצרוכת החשמל של ישראל. לאחר הפיצוצים הראשונים של הצינור הגדילה חברת החשמל את צריכת הגז הישראלי ממאגר "תטיס" בים התיכון והגבירה את השימוש בדלקים מוצקים כגון פחם.

הלילה פוצץ הצינור לראשונה מאז נבחר ונכנס לתפקידו נשיא מצרים החדש, ואיש תנועת האחים המוסלמים מוחמד מורסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת