המורדים בסוריה מסמנים מטרה: "היעד הבא - ראשו של אסד"

מפקד צבא סוריה החופשית הגיב על מרחץ הדמים המתמשך בדמשק והבהיר כי האזורים שכבשו לוחמיו בבירה לא יהיו נתונים עוד לשליטת נאמני הנשיא. הוא גינה את הווטו שהטילה מוסקבה במועצת הביטחון ואמר כי "הניסיונות לחלץ את בשאר מתבוסתו לא יישאו פרי"

המטרה הבאה: ראשו של אסד (רויטרס)

בעוד שדמשק נתונה למתקפה מאסיבית מצד כוחותיו של בשאר אסד, העבירו ראשי האופוזיציה במדינה מסר לנשיא המכהן ולקהילה הבינלאומית כי מאבקם יימשך חרף האלימות הגואה וכי המטרה הבאה שלשמה הם פועלים היא לשים את ידיהם על בשאר אסד עצמו.

מפקד צבא סוריה החופשית, הקולונל ריאד אל-אסעד, התייחס להתפתחויות בשטח ולווטו שהפעילה רוסיה במועצת הביטחון של האו"ם, שמנע מהלך בינלאומי נגד המשטר ובכיריו. "הניסיונות של מוסקבה לחלץ את בשאר אסד מהתבוסה שצפויה לו לא יישאו פרי", הוא אמר בריאיון לכלי תקשורת בסעודיה.

"כוחותיו של אסד לא יצליחו להשיב לידיהם את השליטה במוקדים שהצלחנו לכבוש ורגע האמת קרוב מאי פעם", הוא אמר - והבהיר: "המטרה הבאה שלנו היא להגיע לבשאר אסד עצמו".

500 הרוגים בקרבות בדמשק

צבא סוריה השיק את הפעולה הצבאית הנרחבת על מעוזי המורדים בדמשק אחרי המהלומה שספג בשאר אסד ביום רביעי האחרון, אז חוסלו ארבעה מבכירי משטרו של אסד בלב הבירה הסורית.

במקביל, נמשך מרחץ הדמים שם: אתמול גבתה המתקפה על דמשק את חייהם של כ-100 אזרחים, כשמניין הקורבנות מאז ההתנקשות האמיר לכמעט 500 בני אדם.

הטלוויזיה הממלכתית של סוריה, שעודה נתונה למרות אנשיו של אסד, דיווחה לצופיה כי "כוחות הצבא האמיצים שלנו הצליחו לטהר לחלוטין ממחבלים את שכונת מידאן שבדמשק" וכן נטען שם כי לוחמי האופוזיציה אינם אלא "שכירי חרב". המורדים בסוריה הצליחו לזקוף לזכותם הישג משמעותי ביותר ביום חמישי האחרון, אז כבשו שלושה מעברי גבול עם עירק וטורקיה.

חשש בישראל: הנשק הכימי של אסד יגיע לטרוריסטים

התרופפותו של משטר אסד הגבירה את החשש בישראל ובעולם מפני תרחיש שבו יזלוג הנשק הכימי שבו הצטייד לידי ארגוני טרור. שר הביטחון אהוד ברק העניק אמש ריאיון מיוחד ל"אולפן שישי" שבו הסביר כי "המשטר חטף מהלומה אדירה מתחת לחגורה השבוע. האנשים הכי קרובים לנשיא מתו נהרגו וכמובן שגם זה לא הסוף, מדובר בתחילת הסוף או בסוף של תחילת הנפילה".

נוסף על כך, טען ברק שהפלת אסד תפגע אנושות במה שכינה "ציר רדיקלי". "אירן וחיזבאללה הן היחידות שתומכות באסד". מאידך, ישנו חשש בישראל שהפלת המשטר תסייע לחיזבאללה לשים את ידה על מצבורי נשק מסוכנים. "יש בסוריה מערכות נ"מ מתקדמות, טילי קרקע-קרקע מתקדמים ואלמנטים של נשק כימי. הנחיתי את צה"ל להתכונן למצב שבו נצטרך לשקול אפשרות לבצע תקיפה", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת