אסד מגביר את המתקפה על דמשק

הלחימה בסוריה מתעצמת: 470 בני אדם נהרגו במדינה ביומיים האחרונים, בהם 100 שנהרגו אתמול בדמשק. צבא סוריה פתח אמש בהפגזה נרחבת על שכונות רבות בבירה, בניסיון לקטוע את רצף ההצלחות של המורדים, שהחל עם ההתנקשות בבכירי המשטר ביום רביעי. השר ברק: "הנחיתי את צה"ל להתכונן למצב שבו נצטרך לשקול אפשרות לתקוף"

לחימה עזה ברחבי דמשק. ארכיון (סוכנות הידיעות הסורית)

הקרב על דמשק: צבא סוריה פתח הלילה במתקפה כוללת על מעוזי המורדים בבירה, בניסיון לשים סוף לגל ההצלחות שנחלו מאז ההתנקשות בבכירי המשטר ביום רביעי. פעילים בסוריה דיווחו כי 100 בני אדם נהרגו אתמול בדמשק ו-470 נהרגו ברחבי סוריה ביומיים האחרונים.

לאחר פיגוע ההתאבדות בדמשק ביום רביעי התקדמו המורדים אל לב הבירה והשתלטו גם על ערים אחרות במדינה. ביום חמישי הצליחו לכבוש שלושה מעברי גבול עם עירק וטורקיה. הלילה דיווחה הטלוויזיה בסוריה כי הצבא השתלט מחדש על שכונת מידאן שבמרכז העיר.

"לוחמינו הגיבורים טיהרו לחלוטין את אזור מידאן מטרוריסטים ושכירי חרב", נאמר על רקע תמונות של עשרות גופות מורדים. אבו עומאר, מפקד בצבא המורדים, אישר את הדיווח על נסיגת כוחותיו מן השכונה אך הבהיר: "מדובר בנסיגה טקטית, אנחנו עדיין בדמשק".

"המשטר טרם איבד את כוחו"

מסוקים וטנקים של הצבא הפגיזו שכונות רבות בבירה במהלך כל הלילה. "בשלושת הימים האחרונים המשטר נותר ללא מנהיג", אמר פעיל האופוזיציה מואז אל-ג'אחר. "עם זאת, ההפגזות מהאוויר ומהקרקע מוכיחות כי המשטר טרם איבד את כוחו וכי הוא מתארגן מחדש".

אמש הצביעו חברות מועצת הביטחון על הארכת משימתם של 300 המשקיפים במדינה ב-30 יום. בתוך כך דווח כי ביומיים האחרונים נמלטו כ-30,000 אזרחים סורים ללבנון ואלפים נוספים חצו את הגבול לעירק. סוכנות הפליטים של האו"ם העריכה בתחילת השבוע שכ-120 אלף סורים נמלטו מהמדינה מאז החלה ההתקוממות לפני 17 חודשים ועוד כמיליון נעקרו מבתיהם.

חשש מזליגת הנשק הכימי

עם התרופפותו של משטר אסד גובר החשש בישראל ובעולם מכך שהנשק הכימי שבידי המשטר יזלוג לארגוני טרור. אמש אמר שר הביטחון אהוד ברק בריאיון מיוחד ל"אולפן שישי" כי "המשטר חטף מהלומה אדירה מתחת לחגורה השבוע. האנשים הכי קרובים לנשיא מתו נהרגו וכמובן שגם זה לא הסוף, מדובר בתחילת הסוף או בסוף של תחילת הנפילה".

בנוסף, טען ברק שהפלת אסד תפגע באופן קשה גם במה שהוא כינה "ציר רדיקלי". "אירן וחיזבאללה הן היחידות שתומכות באסד". מאידך, ישנו חשש בישראל שהפלת המשטר תסייע לחיזבאללה לשים את ידה על מצבורי נשק מסוכנים. "יש בסוריה מערכות נ"מ מתקדמות, טילי קרקע-קרקע מתקדמים ואלמנטים של נשק כימי. הנחיתי את צה"ל להתכונן למצב שבו נצטרך לשקול אפשרות לבצע תקיפה", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת