הפיגוע בדמשק: לאן נעלם אסד?

הפיצוץ בו חוסלו כמה מבכירי המשטר, גרם פגיעה אנושה להנהגתו של אסד, אך הנשיא לא נשמע ולא נראה מאז. האם ייתכן ונפגע או אולי נמלט לעיר לטקיה? בארה"ב חוששים כי בצעד של ייאוש ישתמש הנשיא הסורי בנשק כימי נגד אזרחיו, ומהאפשרות שישראל תנסה להשמיד את מאגרי הנשק

מחפשים את אסד (רויטרס)

ביום שאחרי הפיגוע במטה לביטחון לאומי בדמשק, בו נהרגו כמה מבכירי המשטר ובהם שר ההגנה דאווד ראג'חה וגיסו של נשיא סוריה, עסאף שווקאת, שורר מסתורין סביב מקום הימצאו של הנשיא בשאר אסד.

קולו של הנשיא הסורי לא נשמע למעשה מאז הפיצוץ, בו חוסלו כמה מהאנשים הקרובים לו ביותר, אסד לא הופיע בתקשורת ולא פרסם שום הצהרה רשמית. הבוקר דיווחו גורמים במערב ובאופוזיציה הסורית כי אסד נמלט לעיר הנמל לטקיה.

 

המורדים, שלקחו אחריות על ביצוע הפיגוע, ממשיכים גם היום לנהל קרבות עזים ברחבי הבירה מול כוחות הצבא הגדולים שנפרסו באזור ועל פי הדיווחים מסוריה, משעות הבוקר המוקדמות נשמעים קולות נפץ וירי בכמה מוקדים, חלקם קרובים מאוד לארמון הנשיאותי.

 

בארה"ב כבר נערכים ליום שאחרי אסד

בעקבות המכה האנושה שספג אסד כתוצאה מהפיגוע האסטרטגי, בארה"ב כבר מגבשים תוכניות ליום שאחרי לכתו ומנסים להעריך כיצד תראה סוריה עם תום שלטונה של משפחת אסד אחרי 42 שנים. מאחורי הקלעים, כבר ישנה היערכות ממשית למציאות החדשה בסוריה בעידן שאחרי הסתלקותו הצפויה של אסד ולהשלכות של המהלך הדרמטי.

 

לפני שזה אכן יקרה ואסד ייפול, בממשל האמריקני שמים כעת דגש מיוחד על מצבורי הנשק הכימי האדירים שיש בסוריה, ומודאגים מהאפשרות שבצעד של ייאוש - עלול הנשיא לעשות בהם שימוש נגד אזרחי המדינה.

 

ה"ניו-יורק טיימס" מדווח הבוקר שגורמים בפנטגון מקיימים שיחות בנושא עם גורמי ביטחון ישראליים בעקבות חשש שעלה בארה"ב לפיו - צה"ל מתכוון לתקוף בסוריה במטרה להשמיד את המתקנים בהם מאוחסנים החומרים הכימיים. לפי גורם רשמי בממשל, בבית הלבן חוששים שפעולה ישראלית תאפשר לאסד הזדמנות לצבור מחדש תמיכה של בני עמו בעקבות האיום החיצוני.

 

"הממשלה הסורית מחויבת לשמור על מצבורי הנשק הכימי שברשותה והקהילה הבינלאומית תראה בה את האחראית אם לא תעמוד במחויבות הזאת", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני.

 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת