שר ההגנה הסורי וסגנו חוסלו בפיגוע תופת בדמשק

מכה אנושה למשטר אסד: בפיגוע שבוצע בתוך המטה לביטחון לאומי בלב דמשק נהרגו שר ההגנה דאוד ראג'חה וסגנו ועאסף שוואקת – גיסו של הנשיא אסד ואחד האנשים החזקים במשטר. שר הפנים והשר לביטחון לאומי נפצעו קשה בפיגוע. כוחות הרפובליקה מכתרים בי"ח סמוך. הצטרפו לשידור החי

המורדים בסוריה מתקרבים לנשיא אסד: בפיגוע שבוצע בצהריים במטה לביטחון לאומי בדמשק נהרגו שר ההגנה דאוד ראג'חה וסגנו - גיסו של אסד עאסף שווקאת, המשמש גם ראש מנגוני המודיעין במדינה ומוגדר אחד האנשים הכי חזקים במשטר. שר הפנים הסורי נפצע קשה בפיצוץ ופונה לבית החולים, ופצוע נוסף בפיגוע התופת הוא השר לביטחון לאומי הישאם בחתיאר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הפיגוע בוצע ככל הנראה על ידי מאבטח במשמר הנשיאותי, שהטמין מטען חבלה במבנה המטה לביטחון לאומי, שממוקם לא רחוק מארמון הנשיאות. מיד לאחר הפיצוץ חסמו כוחות צבא גדולים את הגישה לבית החולים הסמוך שאליו פונו הפצועים. טרם ברור מספרם המדויק של הנפגעים.

הרשויות בסוריה אמנם לא אישרו רשמית את זהות ההרוגים, אך הנשיא אסד כבר מיהר למנות שר הגנה חדש, הגנרל פהד אל פריג'. במקביל, יש דיווחים על קרבות עזים בבירה. בין היתר דווח על חמישה פיצוצים במטה דיוויזיה 4 של המשמר הרפובליקני שמגנה על דמשק.  

משרד ההסברה הסורי פרסם בצהריים הודעה שבה המשיך את הקו ההסברתי מפרוץ אירועי המחאה, לפיו מדובר בפרק נוסף ב"מזימה האמריקנית-ישראלית" נגד סוריה. בנוסף, האשימו במשרד ההסברה גם את מנגנוני המודיעין של סעודיה וקטר באחריות למעשה. דובר מנגנוני הביטחון הסורים פרסם הודעה גם כן, לפיה המשטר מתכוון להיאבק בכל מחיר בגורמי הטרור במדינה. "עכשיו אנחנו נחושים יותר מתמיד להתמודד עם אלו שפוגעים בגופי הביטחון", אמר.

בתגובה ראשונה של רוסיה לפיגוע, אמר שר החוץ סרגיי לברוב: "משמעות אימוץ החלטה נגד סוריה כעת, לאור האירועים, תהיה הפגנת תמיכה משמעותית בכוחות המהפכה".

במקביל, נמשכת העריקה של בכירים מהצבא הסורי. גורמים רשמיים באנקרה דיווחו הבוקר כי שני גנרלים סורים ערקו ועברו הלילה את הגבול לטורקיה, יחד עם עוד 600 בני אדם. העורקים מצטרפים ל-20 מאנשי הקצונה הבכירה של אסד שעזבו את תפקידם במהלך החודשים האחרונים ועברו לתמוך ב"צבא סוריה החופשית". יחד עם עשרות הגנרלים, ששמם לא פורסם עד כה, ערקו בני משפחותיהם ועשרות חיילים נוספים.

בהכנת הידיעה השתתפו אהוד יערי, תום שרון, עמית ולדמן וירון שניידר