12 שנה לשלטון אסד: יחגוג 13?

ב-17 ביולי 2000 הושבע בשאר אל-אסד לנשיא סוריה במקום אביו חאפז, שהלך לעולמו חודש קודם לכן. ציפיות רבות היו מהנשיא הצעיר, אז בן 35 בלבד, שנכנס לנעליים הגדולות. אלא שהן התנפצו כמו משטרו, שמתמוטט בשנה האחרונה. באופוזיציה מקווים: עד 17 ביולי 2013 יהיה נשיא חדש

אסד. אז הוא חייך (חדשות 2)

הקרבות העזים בדמשק מתקרבים לנשיא סוריה בשאר אסד, שנראה פגיע מתמיד. בדיוק לפני 12 שנה ויום, ב-17 ביולי 2000, ניצב אסד בפני הפרלמנט ונשבע בקול רועד לתפקיד נשיא סוריה: "אני נשבע באללה לשמור בנאמנות על משטר הרפובליקה הדמוקרטי, לכבד את החוקה ואת החוקים, לשמור על האינטרסים של העם, שלום האומה, לפעול ולהילחם למען השגת מטרות האומה הערבית - אחדות וחירות".

אסד נשבע לנשיאות סוריה, 17 ביולי 2000:

אסד הצעיר מונה ליורשו של אביו, חאפז אסד, שנחשב לאחד מהמנהיגים החזקים באזור עד מותו והלך לעולמו חודש קודם לכן. בשל גילו הצעיר של הבן בשאר בזמן מות אביו (35 בלבד), אולץ הפרלמנט הסורי לשנות במהירות את החוקה, שאסרה על מינויו של נשיא מתחת לגיל 40. על מנת לענות על צרכי התפקיד, כמפקד הכוחות המזויינים, קודם גם רב"ט אסד בתוך זמן קצר לדרגת גנרל.

תקוות רבות היו במערב מ"רופא העיניים מלונדון", שיפיח רוחות של שינוי באזור, בתקופת חילופי הדורות במזרח התיכון בראשית המאה. אחרי שנים של מלחמות, שנאה ומתיחות בגבול - עלתה הציפייה שהנשיא הצעיר, שמונה לתפקיד בגיל 35 בלבד, יספק בשורות לעמו, כמו גם לעמי האזור.

מה יהיה ב-17 ביולי 2013?

אלא שב-18 ביולי 2012, נראה גם כי הטובים שבכותבי התסריטים לא היו יכולים ליצור מציאות הפוכה יותר - בקרב מנהיגי האזור הוא נחשב למצורע, מדינתו הושעתה מהליגה הערבית בעקבות הדיכוי האלים של המחאה, בזירה הבינלאומית גוברים הגינויים, הסנקציות והבידוד, גל העריקות נמשך, המחאה מתפשטת ואת הדי הפיצוצים וחילופי האש ניתן לשמוע כבר מאות מטרים בודדות מחלון ארמונו בבירה דמשק.

כלי התקשורת של האופוזיציה הפיצו ביממה החולפת סרטונים מושקעים המשלבים תמונות מהשבעתו של אסד והבטחותיו לשמור על החוק ולכבדו, כשברקע קולו מודבקות תמונות המתעדות את הטבח המזוויע שמבוצע בהוראתו בבני עמו, שגבה את חייהם של יותר מ-17 אלף בני אדם. עם הגעת המהומות לדמשק, התקווה היא שב-17 ביולי 2013 יהיה כבר נשיא חדש לסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת