סוריה: הקרבות מגיעים ללב דמשק

אחרי 17 חודשים של עימותים בכל רחבי סוריה, הקרבות מגיעים למרכז הבירה דמשק. צבאו של אסד פורס כוחות ומשוריינים בבירה הסורית כשמהצד השני מאות לוחמים מצבא סוריה החופשית וארגוני אופוזיציה אחרים זורמים לבירה

כוחות סוריים עם כלים משוריינים נפרסו היום לראשונה במרכז הבירה הסורית באזור שכונת מידאן. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת שמדובר בפריסת הכוחות הגדולה ביותר שנראתה בבירה ב-17 החודשים האחרונים מאז החל המרי נגד משטרו של אסד.

במקביל למתיחות שמגיעה היום לעומק הבירה הסורית, אסד סופג גם מהלומה מבת בריתו לשעבר מרוקו, שם שר החוץ ביקש מהשגריר הסורי לעזוב את המדינה באופן מידי והגדיר אותו "אישיות לא רצויה". על פי רשת אל ג'זירה , גם מי שהיה בעבר השר האחראי על הנשק הכימי במדינה עורק היום, אולם הדיווחים לא קיבלו עדיין אישור רשמי מדמשק.

החזית מגיעה לדמשק

אמש דווח שהקרבות העזים הגיעו לשכונות שסביב הבירה הסורית. פעיל אופוזיציה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שהקרבות נערכים מאתמול מבלי שאיש מהצדדים מתכוון לחדול. "יש עימותים במידאן ובזהרה, רכבים בוערים כאן", תיאר הפעיל.

בשיחת סקייפ שקיים עם סוכנות רויטרס, טען הפעיל שהצבא הסורי סגר את דרכי הגישה לשדה התעופה ומנסה לדחוק את כוחות המורדים לשכונות בדרום דמשק, שכונות כמו אל טדאמון וחג'אר אל אסוואד. "יש מאות לוחמים בדמשק, אפשר לראות אותם מגיעים", סיפר הפעיל שביקש לא להזדהות בשמו. "אם לא יעצרו את המורדים בשכונות הדרום, הקרבות בבירה רק ילכו ויחמירו".

דיווח: אסד שילם לאנשיו משכורות עבור אונס, עיוניים ורצח

אין סוף לאכזריות: המשטר הסורי שילם לאנשי מליציה משכורות חודשיות כדי שיאנסו, יענו וירצחו חפים מפשע, כך מדווח היום העיתון "סאנדיי טלגרף".

על פי הדיווח, אחד הבריונים ביחידת ה"שביחה" של המשטר הסורי, שכונה "מוחמד", אמר כי השלטונות בדמשק שילמו לו 450 דולר בחודש בעבור אונס ורצח של אזרחים תמימים. עוד סיפר כי על כל הרוג נוסף, קיבל בונוס של 150 דולר.

האופיזיציה תיעדה: הצלף הורג חייל

איש המליציה סיפר כיצד נהנה מכל רגע ואמר כי משטרו של אסד נתן לו ולחבריו יד חופשית להרוג, לענות ולאנוס. לפי הדיווחים, האיש מוחזק כעת בידי המורדים, לאחר שנתפס באידליב שבצפון סוריה.

במקביל, פורסם הלילה סרטון חדש שצולם על ידי גורמי אופוזיציה במדינה, המתעד ירי של צלף הפועל בשם המורדים במדינה - יורה והורג חייל סורי המפטרל מחוץ לבניין בעיר חמה. בסרטון נראה הצלף נערך לירי, אחרי שהוא מזהה את החייל - מבלי שזה מבחין בו, וכעבור מספר שניות יורה בו למוות.

על פי הדיווחים מסוריה, נהרגו אתמול 95 בני אדם מאש כוחות הביטחון, רובם בחומס, בחאלב ובדיר א-זור. באזור דמשק דווח הלילה כי הצבא הגביר את המתקפה הארטילרית בבירה. עוד דווח על חילופי אש כבדים בין צבא סוריה לצבא המורדים בכמה שכונות בבירת סוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת