האו"ם: צבא אסד מונע גישה לאזור הטבח

הרצח ההמוני בחסות משטרו של אסד נמשך ביתר שאת, כשכוחותיו של נשיא המדינה טבחו הלילה במאות בני אדם בכפר החקלאי טרימזה שבמחוז חמה. מיד לאחר ההאשמות נגדו, הפנה אסד אצבע מאשימה לעבר "טרוריסטים" שביצעו את המעשה המחריד, לטענתו. "מעשי אסד מחייבים תגובה בינלאומית", נמסר בהודעה מטעם הממשל האמריקני

אחרי מעשי הרצח ההמוניים שבוצעו הלילה על ידי משטרו של אסד בכפר החקלאי טרימזה הסמוך לעיר חמה, מגיעים דיווחים מהמדינה שלפיהם כוחות הצבא אוסרים על פקחים מטעם האו"ם להיכנס לאזור שבו בוצע הטבח. כמו כן, בארה"ב הביעו זעזוע עמוק מהאירוע שגבה את חייהם של יותר מ-220 בני אדם.

"מעשי הרצח המזוויעים שמתחוללים בסוריה מחייבים תגובה בינלאומית", נמסר בהודעה מטעם הממשל האמריקני. מדיווחים של ארגוני זכויות אדם במדינה עולה, כי לאחר הירי הארטילרי, נכנסו חיילים ואנשי מיליציה נוספים לעיירה - והחלו לטבוח בתושביה. כלי תקשורת במדינה דיווחו כי עד כה עלה מניין ההרוגים ל-220 בני אדם. "משפחות שלמות נרצחו כשניסו להימלט", סיפר תושב הכפר. במקביל דווח, כי רוסיה מתנגדת להטלת סנקציות על דמשק במועצת הביטחון.

ראש משלחת המשקיפים מטעם האו"ם בסוריה הגנרל רוברט מוד, הפנה היום אצבע מאשימה לעבר צבאו של אסד, ואישר כי המשטר ביצע טבח המוני בכפר החקלאי. עוד הוסיף ראש המשלחת, כי "ההתקפה הברוטלית", כהגדרתו, בוצעה תוך שימוש בתקיפות אוויריות מצד המשטר, וכן בוצע שימוש בנשק כבד.

מיד לאחר הכרזת מועצת הביטחון של האו"ם, שלפיה מדובר ב"טבח מזעזע", התנער נשיא המדינה בשאר אסד מהמעשים המיוחסים למשטרו - ואמר כי טרוריסטים הנמצאים במדינה ביצעו את הרצח ההמוני.

דיווח: "סוריה החלה בהעברת חלק ממצבור הנשק הכימי"

גורמים בממשל האמריקני מסרו כי סוריה החלה להעביר חלק ממצבורי הנשק הכימי הנמצא ברשותה. המאגרים הבלתי מוכרזים של סוריה כוללים בין השאר, גז עצבים סארין, גז חרדל וציאניד. סוכנות הידיעות רויטרס מצטטת גורמים בארצות הברית, שהביעו חשש כי אסד עלול להשתמש בנשק זה כנגד מורדים או אזרחים.

 דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ויקטוריה נולנד אמרה כי "על ממשלת סוריה מוטלת האחריות להגן על מאגרי הנשק הכימי שלה וציינו כי הקהילה הבינלאומית תבוא בדין וחשבון עם כל הבכירים הסורים שלא יטלו באחריות זו". למרות הדיווחים, השלטון סורי מכחיש העברת מאגרים אלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת