אסד: "לא פוחד לסיים כמו קדאפי ומובארק"

בזמן שמרחץ הדמים בארצו נמשך, התפנה נשיא סוריה להעניק ריאיון לטלוויזיה הגרמנית. הוא שלל כל אפשרות שגורלו יהיה זהה לזה של מנהיגי מצרים ולוב המודחים, אך אמר כי אינו חושש מכך. בנוסף, הפנה אצבע מאשימה לעבר ארצות הברית, שלטענתו "מלבה את האלימות" בארצו

אסד. לא חושש (חדשות 2)

האם לראשונה מאז פרוץ המהומות בסוריה, מכיר בשאר אסד באפשרות שיודח מתפקידו וייאלץ לתת את הדין על מעשיו? בריאיון נדיר מסוגו שהעניק אמש לטלוויזיה הגרמנית, הצהיר הנשיא הסורי כי הוא "אינו חושש שגורלו יהיה דומה לזה של חוסני מובארק ומועמר קדאפי".

אסד הסביר כי "אין בינו לבין מנהיגי מצרים ולוב המודחים כל מכנה משותף" והשיב בשלילה כשנשאל האם הוא חושש לגורל בני משפחתו - ובראשם אשתו, אסמה, ושלושת ילדיו.

"מה שקורה בסוריה שונה בתכלית מהדברים שהתרחשו במצרים", אמר הנשיא הסורי בריאיון. "אין כל בסיס להשוואה בין שתי המדינות. כל ניסיון לצייר את הסערה בסוריה באור דומה למעשיו של קדאפי הוא פשע אכזרי".

נוסף על כך, הפנה אסד אצבע מאשימה לעבר ארצות הברית וטען כי הממשל בוושינגטון רק מלבה את אש ההתקוממות האלימה בארצו. בהקשר זה, הוא אמר כי האמריקנים "נושאים באחריות למותם של אזרחים חפים מפשע".

בסוריה נמשך התרגיל הצבאי הגדול

הבוקר ניהל אסד שיחות עם השליח המיוחד של האו"ם קופי ענאן שהוגדרו בונות. פרשנים טוענים שהשיחות נכשלו מפני שאסד מתעקש להגדיר את מתנגדיו כאנשי טרור ולא אנשי אופוזיציה. למרות אווירת הכישלון, אנשיו של ענאן טוענים שהשיחות היו בונות, ובהמשך ייצא ענאן לכיוון טהרן כדי לדון עם ההנהגה האירנית על הנעשה בסוריה.

במקביל, נמשך התרגול הצבאי הרחב בסוריה. אחרי כוחות חיל הים הסורים, היום מצטרפים לכוחות גם חילות היבשה וחיל האוויר הסורי. באנקרה עוקבים בדאגה אחרי התרגיל הסורי. אמש שר החוץ הטורקי אמר לעיתון הטורקי "הורייט" כי "אם הם מנסים להעביר מסר מסוים למדינות השכינות, כולל טורקיה, הם צריכים לדעת שאנחנו לא מקבלים את המסר".

משרד החוץ הטורקי הוסיף כי אנשיו "עוקבים בדאגה אחרי המהלכים הצבאיים הסורים באזור, במיוחד אחרי שהצבא הסורי הפיל את אחד ממטוסינו".

לפני שלושה ימים: אחד ממקורביו של אסד ערק

בסוף השבוע שעבר ערק מגבולות סוריה הגנרל מנאף טלאס, חבר ילדות קרוב של אסד שהבריח את משפחתו אל מחוץ לגבולות המדינה.

טלאס, בן 45, שימש מפקד חטיבה 105 של המשטר הרפובליקני, חטיבה שאחראית על הגנת הארמון של אסד. מדובר בקרע החמור ביותר שנראה עד כה בקצה הפירמידה של הצמרת הסורית.

חברו הקרוב של הנשיא הסורי הוא לא הראשון ממשפחתו שעוזב את המדינה. אחיו, פיראס טלאס, שהיה ידוע כמיליארדר של אסד, כבר עזב עם המיליונים שלו לדובאי, ואביהם, שר ההגנה הסורי לשעבר ששירת במשך 30 שנה בסוריה ברח בשקט לפריז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת