צפו: מורסי משתתף בטקס צבאי ראשון במצרים

הנשיא המצרי נכנס לתפקידו במלוא המרץ וכבר מבצע ביקור "ממלכתי" ראשון בסיום קורס צבאי במדינה. מורסי נצפה היום לוקח חלק בטקס הסיום יחד עם מפקד הצבא טנטאווי, כשהוא שבע רצון מהקצינים החדשים שמצטרפים לצבא המצרי

תמונות היסטוריות ממצרים: הנשיא הנבחר, איש "האחים המוסלמים" מוחמד מורסי, נטל הבוקר חלק בטקס צבאי ראשון מאז נכנס לתפקיד לפני כשבועיים. לצדו של ראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, צפה היום מורסי בטקס סיום קורס של חיל הים המצרי, במסגרתו גם נערך תמרון ימי מצומצם. שעות לאחר מכן צפו מורסי וראשי הצבא המצרי בטקס סיום של קורס בחיל האוויר.

כמדי שנה, עונת הקיץ היא גם "עונת סיום הקורסים הצבאיים" במצרים. ב-30 השנים האחרונות משדרים כלי התקשורת הממלכתיים במדינה, כמעט מדי יום, טקסים צבאיים שונים המבשרים על סיומם של קורסים בחיילות השונים. בטקסים הבכירים נהג להופיע מדי שנה הנשיא מובארק, ורק בשנים האחרונות, בשל מצבו הבריאותי, נעדר מכמה מהם. לצדו, ניתן היה לראות את צמרת הצבא המצרית יושבת וצופה בקצינים החדשים המצטרפים לצבא המצרי.

ממרתפי המחתרת לקדמת הבמה

אלא שהשנה, כפי שמצרים כבר הוכיחה, המציאות מהפכנית במלוא מובן המילה. מרכב השרד שהגיע למגרש המסדרים יצא לא אחר מאשר מוחמד מורסי, נשיאה הנבחר של מצרים, איש "האחים המוסלמים" שנרדף יחד עם אנשיו במשך עשרות שנים על ידי המשטר הקודם - ומובארק בראשו. איש לא העלה על דעתו שיום יבוא, והוא יישב בשורה הראשונה, לצד צמרת הצבא וראשי הביטחון המצרים.

ברקע הטקס, נמשכים המגעים הקואליציוניים להרכיב ממשלה שתפעל תחת חסותו של מורסי. עם זאת, כפי שכבר דווח בשבוע שעבר, בשלב זה נראה כי טנטאווי יכהן כשר ההגנה בממשלה החדשה, ובכך למעשה ישוב למשרתו הקודמת לפני המהפכה. בשבועות הקרובים ימשיך מורסי במאבק על עיצוב תפקידו וסמכויותיו אל מול המועצה הצבאית העליונה - שכבר נטלה ממנו את הסמכות לפקד על הכוחות המזויינים.

בינתיים, מתעסקים כלי התקשורת הערביים בגימיק קומי, שלא בטוח שמצחיק את מורסי עצמו. רשת "אל-ערבייה" דיווחה בצהריים כי בשל בעיות בירוקרטיות - שמותיהם של מורסי ואנשיו, פעילי "האחים המוסלמים", עדיין מופיעים ברשימה השחורה של "הבכירים שיציאתם את מצרים אסורה על פי חוק". הרשימה הזו, שגובשה בתקופת מובארק בה מורסי ואנשיו נחשבו לגורמים עויינים ומאיימים על המשטר והוצאו אל מחוץ לחוק, עדיין לא עודכנה מאז הודח מובארק מכסאו. השגיאה הבירוקרטית הזאת לא צפויה להפריע למורסי להמריא בקרוב לפגישתו הראשונה מחוץ למדינה, בתפקיד הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת