זעם ברשות על ממצאי "אל-ג'זירה": "דורשים חקירה בינ"ל"

יום אחרי חשיפת ממצאי תחקיר רשת "אל-ג'זירה" על נסיבות מותו של ערפאת, סערה ברשות הפלסטינית: בכיר הרשות סאיב עריקאת קורא להקים ועדת חקירה בינלאומית שתדון בממצאי התחקיר, ברשות הביעו הסכמה לפתוח את קברו של ערפאת ולהוציא דגימות מגופתו

זעם ברשות הפלסטינית, בעקבות פרסומו של תחקיר רשת "אל-ג'זירה" אמש, ולפיו יו"ר הרשות לשעבר יאסר ערפאת, מת כתוצאה מחשיפה לחומר רדיואקטיבי. המחזיק בתיק המשא ומתן סאיב עריקאת קורא הבוקר להקים ועדת חקירה בינלאומית לחקירת נסיבות מותו של הראיס בשנת 2004, ודרש התערבות של הקהילה הבינלאומית בפתיחתו מחדש של תיק ערפאת.

"אנו קוראים להקים ועדת חקירה בינלאומית, במתכונת זהה לוועדת החקירה שהוקמה בעניין חיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי", אמר עריקאת בהצהרות לעיתונאים. "אנו קוראים לקהילה הבינלאומית להתייחס לנושא ברצינות הנדרשת, במיוחד לאור ממצאי חשיפת רשת "אל-ג'זירה", אותם אנו מעריכים מאוד".

לדברי עריקאת, "הסוגיה מצריכה חקירה רצינית ואת הקצאת כל המשאבים הקיימים, על מנת להגיע לתוצאות". עם זאת, עריקאת לא הפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל כאחראית למותו של ערפאת.

כעת אומרים ברשות שיהיו מוכנים להוציא את גופתו של ערפאת לשם ביצוע נתיחה של גופתו. עד כה טענו ברמאללה כי הם מסרבים לעשות זאת. הדרישה לפתוח את קברו של ערפאת, ולהוציא מגופתו עלתה כדי שניתן יהיה לקחת דגימות שיסייעו בבדיקה מעמיקה יותר של ממצאי התחקיר של "אל ג'זירה".

ה"ממצאים": שרידי פולוניום נמצאו בבגדי הראיס 

אמש פרסמה רשת "אל-ג'זירה" את ממצאי הבדיקה המיוחדת שערכה, שמונה שנים לאחר מותו של ערפאת, ולפיהם נמצאו שרידים פולוניום, חומר רדיואקטיבי בעל יכולת קטלנית במקרה שהוא מוחדר למזון - על בגדיו של הראיס. הבדיקה נערכה במכון לרפואה משפטית בלוזאן שבשוויץ.

הבדיקה הנוכחית אינה הפעם הראשונה שבה אותרו שרידי החומר בגופת אדם. ב-2006 הורעל למוות בלונדון הסוכן הרוסי אלכנסדר ליטווייננקו שערק למערב באמצעות אותה התרכובת. מדובר בחומר ברמת רדיואקטיביות גבוהה, שגורם למוות רק לאחר שנאכל - ולא באף דרך אחרת. עם זאת, בבדיקה שנערכה בגופת ערפאת בבית החולים "קלמר" בפריז לא מצאו הרופאים כל זכר לפולוניום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת