גנרל סורי שערק לטורקיה: "הורגים אנשים בזריקות רעל קטלניות"

רק אזרחים שהמשטר הסורי חושד שהם מחזיקים במידע שיכול להועיל להם - מקבלים טיפול רפואי שיכול להציל את חייהם. אחרים מקבלים זריקות רעל קטלניות שממיתות בתוך דקות. כך חושף גנרל בכיר ורופא סורי שערק לטורקיה מהצבא הסורי בריאיון לרשת CNN. במקביל, מתנצל אסד בפני ארדואן על הפלת המטוס הטורקי

הדיווחים על הזוועות שעוברים אזרחי סוריה מידו הקשה של משטר אסד זורמים מדי יום בכלי התקשורת בעולם, אבל נראה שרק במקרים מועטים ניתן לעמוד באמת על המתרחש שם. ד"ר עבדלחמיד זכרייה, גנרל בכיר ורופא סורי שערק בתקופה האחרונה לטורקיה, סיפק הצצה נדירה לפשעים שמבצע הצבא הסורי בעמו, וכוללים לדבריו הזרקות של רעל לנחקרים.

בראיון לרשת CNN מספר זכרייה על התנאים שהיו בבית החולים הצבאי שבו עבד, עד שלא היה יכול עוד - וערק. "אם חיילים סירבו להרוג את האזרחים שהגיעו, הם פשוט נורו מאחור", הוא מספר.

גם במקרה של המטופלים האזרחים במקום, אומר זכרייה, ניתן להם טיפול רפואי "רק כשהמשטר היה זקוק להם עוד למטרות חקירה". עם זאת, ברגע שלא היה להם מידע מועיל למשטר, "החיילים הרגו אותם בכל מיני דרכים, כמו למשל זריקות קלציום, שגורמות לדום לב מיידי, או הזרקת כמות גבוהה של אינסולין שגרמה להם להיכנס למצב של תרדמת ולמות זמן קצר לאחר מכן".

"כל הנשיאים רצחניים"

"מי שזכו לזריקות רעל היו למעשה בני המזל", מספר זכרייה, "בהשוואה לאלו שנשארו לדמם למוות בחושך. ראיתי ממש בעיני איך הרופאים והאחיות, שפעם היו החברים שלי והיום לא עוד, מזריקים את הזריקות הקטלניות הללו".

ברגע שהחליט זכרייה לערוק, הלילה האחרון שלו בביתו בסוריה היה כאוב במיוחד. "הילדה הקטנה שלי בכתה והתחננה שנעבור לכל מדינה, רק לא לכזאת שיש בה נשיא. היא חושבת שכל הנשיאים רצחניים כמו אסד", הוא נזכר.

בינתיים, פועל זכרייה בצבא סוריה החופשית, ארגון האופוזיציה שפועל במדינה, אך תומך בו מרחוק. "הקהילה הבינלאומית נטשה אותנו", טוען הקצין הבכיר. "לאף אחד לא אכפת משפיכות הדמים בסוריה. אנחנו שומעים רק הבטחות, אבל למעשה - אף אחד לא עושה הרבה בנושא".

אסד מתנצל בפני טורקיה

במקביל, העניק היום הנשיא הסורי בשאר אסד ראיון לעיתון טורקי והתייחס גם למתיחות בין שתי המדינות. אסד ציין כי "לא יאפשר לשתי המדינות להיכנס למאבק מלחמתי", ושלח סוג של התנצלות לטורקים. "ידענו שמדובר במטוס טורקי רק לאחר שיירטנו אותו", אמר. "הלוואי שלא היינו מפילים אותו".

רק שלשום נהרגו לפחות 30 בני אדם נהרגו מירי מרגמות לעבר מסע הלוויה בדמשק. ארגונים לזכויות אדם דיווחו כי אמש נערכה הלווייתו של אזרח סורי שנהרג מהפגזות הצבא. ע"פ הדיווח, במהלך מסע ההלוויה פתחו כוחות הצבא בירי מרגמות לעבר האבלים.

גורמי רפואה במקום הביעו חשש כי מספר ההרוגים בתקרית עשוי לעלות, לאחר שעוד עשרות בני אדם נפצעו. בסה"כ נהרגו אתמול בסוריה יותר מ-70 בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת