דיווח: אנאן יציג תכנית שלום חדשה - ממשלת פיוס, ללא אסד

גורמים דיפלומטים באו"ם מדווחים כי שליח האו"ם לסוריה קופי אנאן יציג בסוף השבוע תכנית שלום חדשה לסוריה. לפיה התכנית תוקם ממשלת מעבר עם גורמים מהאופוזיציה ומהשלטון הקיים, אך ללא גורמים "שיפגעו בסיכוי להגיע ליציבות ופיוס" – משמע ללא אסד. עוד דווח, כי רוסיה מסרה לאנאן שתתמוך בתכנית

קופי אנאן ובשאר אסד, ארכיון (רויטרס)

רוסיה יחד עם נציגי עוד כמה מעצמות אמרו לשליח האו"ם לסוריה קופי אנאן כי הן יתמכו בתכניתו החדשה לסיום המשבר בסוריה. על פי התכנית, תוקם ממשלת אחדות לאומית זמנית שתכלול נציגים מהשלטון הקיים ומהאופוזיציה אך לא תכלול בתוכה גורמים שיכולים לערער את יציבותה - במלים אחרות ממשלה שלא תכלול את הנשיא אסד.

ההצעה היא אחד הנושאים שיעמדו על סדר היום בפגישה שיוזם אנאן בנושא עתיד סוריה, פגישה שתתקיים בשוויץ בסוף השבוע ותכלול את רוסיה, ארה"ב, בריטניה, צרפת, סין העממית וכמה ממדינות המזרח התיכון, ביניהן עירק וטורקיה.

"ממשלת המעבר תכלול את חברי הממשלה הזמנית והאופוזיציה אך לא תכלול את אלו שהישיבה שלהם בממשלה תפגע בסיכוי להגיע ליציבות ולפיוס במדינה", אמר דיפלומט באו"ם על תכנית אנאן. המשמעות המעשית של ההצעה - אסד לא יהיה חלק מהממשלה החדשה, ואם דיווח זה נכון הרי שזו הפעם הראשונה שרוסיה תיתן ידה להקמת ממשלה בסוריה שלא תכלול את הנשיא אסד.

תכנית אנאן הקודמת נכשלה כישלון חרוץ. האלימות בסוריה הגיעה לשיאים חדשים דווקא עם התחלת יישום התכנית, ובראשם הטבח באזרחי העיירה חולה. פקחי האו"ם שנשלחו לסוריה על מנת לפקח על יישום התכנית נמלטו מהמדינה בטענה שהיא אינה בטוחה והשהייה בה מסכנת את חייהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת