המהפכה הושלמה: מורסי מתיישב בכיסא מובארק

אי אפשר היה להנדס מציאות מהפכנית יותר מזו: מוחמד מורסי, האיש שנרדף במחתרת, בכיכרות ובהפגנות נגד מובארק - צעד אמש באיטיות במסדרונות ארמון הנשיאות לעבר הכיסא בלשכת הנשיא. בחצי חיוך, ועדיין בחשש שמשהו עלול להשתבש ברגע האחרון, הוא התיישב במקום ממנו ניהלו את המרדף נגדו ונגד "האחים המוסלמים". כך זה נראה

מורסי נכנס ללשכת מובארק, אמש (חדשות 2)

גם הטובים שבכותבי התסריטים בהוליווד לא היו יכולים להנדס מציאות מהפכנית שכזאת. אמש, כמעט שנה וחצי אחרי הסתלקותו של נשיא מצרים חוסני מובארק מנשיאות מצרים בתום 30 שנות כהונה, נכנס ללשכתו מוחמד מורסי, נשיא מצרים הנבחר, איש "האחים המוסלמים" שנרדף, נעצר ונכלא על ידי אנשיו של מובארק במשך שנים.

הרגע ההיסטורי: מורסי מתיישב על כסא מובארק

את המהפך הזה קשה אפילו למצרים לתאר במילים. מהמרתפים החשוכים שבמחתרת, מהרחובות ההומים ומהפגנות הענק נגד "משטר פרעה", מהחקירות ומהמעקבים הבלתי פוסקים - סלל מורסי את דרכו עד לכניסה הראשית לארמון הנשיאות של האיש החזק במצרים עד לא מזמן. והוא עשה זאת בדרך דמוקרטית, חוקית - ומרתיחה עד דמעות אם תשאלו את תומכיו של הנשיא המודח העומדים היום חסרי אונים אל מול התוצאות שבישרו על הפסדו של אחמד שפיק.

אתמול, כשעשרות עיתונאים מלווים אותו, השלים מורסי את המהפכה. בחצי חיוך, כשהחשש עדיין ניכר על פניו שמא אנשי ה"בלטגיה" של מובארק יתנפלו עליו בכל זאת ברגע האחרון והוא יתעורר מהחלום הבלתי נתפס הזה, הוא צעד במסדרונות ארמון הנשיאות. מבלי להביט לצדדים, כמו בקמפיין הנשיאות שלו, הוא שם לעצמו למטרה רק להגיע לכיסא. ולבסוף הגיע אליו.

מה מצבו הרפואי של מורסי?

ומורסי לא מבזבז זמן. כבר אמש החל בהתייעצויות מול המועצה הצבאית העליונה, לקראת השבעתו בסוף השבוע באופן רשמי לתפקיד הנשיא. הוא צפוי להישבע ביום שבת - שלא בפני הפרלמנט, וכחלק משורת ה"מחוות" של המועצה הצבאית, הוא יזכה לחגיגות רשמיות שיימשכו יומיים ברחבי מצרים. במקביל, מנסה מורסי להרכיב כבר את הקואליציה החדשה שלו, אחרי שממשלת גנזורי התפטרה אמש והפכה לממשלת מעבר בפועל. ההערכות במצרים הן שמוחמד אל-בראדעי, מזכ"ל סבא"א לשעבר ומי שהיה ממובילי המחאה נגד מובארק מראשית ימי המהפכה בכיכר תחריר, צפוי להתמנות לראש הממשלה.

בינתיים, נמשכת "רכבת הברכות" לנשיא הנבחר. אחרי פרסומו של הראיון שהיה או לא היה בסוכנות הידיעות האירנית "פארס", שלח אמש נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד איגרת ברכה למורסי בה הביע תקווה להידוק היחסים בין שתי המדינות ולפיתוחם. ברכות הגיעו גם מארגון חיזבאללה, שעימותו מול משטר מובארק היה גלוי לתקשורת. בהודעה שפרסם הארגון השיעי בלבנון, כונה נצחונו של מורסי "שלב מכריע במהפכה המצרית".

ועוד לפני שמורסי יושבע בסוף השבוע, ייתכן כי ייאלץ להתמודד עם תביעה משפטית ראשונה שהוגשה נגדו. לבית המשפט המצרי הוגשה בקשה מיוחדת ממורסי לחשוף את מצבו הבריאותי, על רקע שמועות ודיווחים סותרים באשר לתרופות אותן הוא נוטל. "העם המצרי חייב לדעת מהו מצבו הבריאותי של הנשיא", נכתב בבקשה שתידון בקרוב בבית המשפט המצרי. במצרים לא רוצים להיכנס לסחרור דיווחים נוסף באשר למצבו הבריאותי של הנשיא, אחרי שנים רבות של ספקולציות באשר למצבו של מובארק.

ובאשר לאחמד שפיק, המפסיד הגדול בבחירות? על פי דיווחים בכלי תקשורת מצריים, עזב הבוקר שפיק יחד עם שלוש מבנותיו לאמירויות - ככל הנראה לחופשה קצרה אחרי קמפיין הבחירות האינטנסיבי. כלי תקשורת המזוהים עם "האחים המוסלמים" החליטו לנצל את הנסיעה ולטעון כי "שפיק נמלט מהמדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת