רשמית: מוחמד מורסי הוא נשיא מצרים

לאחר 45 דקות של הקדמה הודיע ראש ועדת הבחירות המרכזית שמורסי, איש "האחים המוסלמים" ייכנס ללשכת הנשיאות בקהיר, אחרי שניצח את המועמד החילוני אחמד שאפיק. הוא זכה ב-51.7% מהקולות. אלפים יצאו לחגוג בכיכר תחריר שבקהיר וצועקים: "הצבא חייב ללכת!"

מערכת הבחירות הדמוקרטית הראשונה במצרים הגיעה לסיומה: ועדת הבחירות המרכזית בקהיר הכריזה אחר הצהריים על מוחמד מורסי, איש "האחים המוסלמים", כנשיא החדש. מורסי ניצח את המועמד החילוני, הגנרל אחמד שאפיק. הצטרפו למשדר מיוחד מהמוקדים במצרים.

מוחמד מורסי: מי הוא נשיא מצרים החדש?

מורסי, מהנדס בן 61, זכה ב-51.7% מהקולות, בעוד שאפיק קיבל 48.3% בלבד: הפרש של 800 אלף קולות. אלפים מתומכיו נמצאים כעת בכיכר תחריר, שם הם מניפים את תמונותיו לצד דגלי מצרים, צועקים "אללה הוא אכבר"  ו"אל תפחדו! הצבא חייב ללכת!".

בלשכת רה"מ נתניהו הגיבו לתוצאה ואמרו ש"ישראל מעריכה את התהליך הדמוקרטי במצרים ומכבדת את תוצאותיו. ישראל מצפה להמשך שיתוף פעולה עם הממשל המצרי על בסיס הסכם השלום בין שתי המדינות שהוא אינטרס של שני העמים ותורם ליציבות באזור".

חלק מכל התקשורת המצריים הביעו חשש כי פרסום תוצאות האמת יגרור גל אלימות. בעקבות הדאגה הגוברת מאירועים אלימים לאחר פרסום התוצאות, הוצבו בערים הגדולות טנקים ונוכחות צבאית גדולה מורגשת ברחובות. 

השופט פארוק סולטן, ראש ועדת הבחירות, פתח את ההכרזה בהשמעת ההמנון המצרי ולאחר מכן פרש "כתב הגנה" של הוועדה, שקיבלה ביקורת רבה מצד גורמים מצרים בתקופת הבחירות הארוכה. "אני נפגש אתכם היום בסיום שלב חשוב של בניית דמוקרטיה במצרים, זה הישג שני של הדמוקרטיה שלנו שמגיע להשלמתו. אני בא למסור לכם את תוצאות הבחירה של הנשיא הראשון של רפובליקת מצרים. אני מקווה שהיום יהיה יום של שמחה, קציר של מה שהשקיע העם המצרי שהוכיח שהוא מסוגל לעמוד בכל אתגר", פתח סולטן את דבריו.

"זו אווירה של חגיגה שאני מקווה שלא תיעכר בשום צורה", אמר. "הגיע יום הקציר אחרי תקופה של מתח שמשקף את האווירה שבה פעלה ועדת הבחירות בחודשים האחרונים. גבירותי ורבותי, הוועדה החלה לפעול באמצע פברואר שעבר מתוך אמונה שנלך בדרך הישרה, לפעול אך ורק על פי החוקה ועל פי החוק. שמנו לנגד עינינו את האינטרס של המדינה והצורך להביא לעמנו הישג".

לדבריו, "עוד לפני שהתחלנו לפעול היו מסעות של הטלת ספקות וחשדות מצד גורמים פוליטיים, המחזה של הבחירות היה הניסיון למנוע מוועדת הבחירות להתפנות לתפקידים שנועדו לה. אנחנו שופטים שפועלים לפי הצרכים הדמוקרטיים ומחפשים להגשים את הציפיות של בני העם המצרי. היו שניסו להטיל ספק ולפגוע בחלק מחברי הוועדה והפיצו שקרים. פעלנו בתוך האווירה הזו של הטלת ספקות כשאנחנו חמושים באמונה באללה ובאמון בתמיכה שיש לנו מצד העם המצרי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת