מתח שיא: טורקיה דנה הפעם השנייה ביממה בהפלת המטוס

בטורקיה מגבירים את הטון נגד סוריה לאחר הפלת מטוס הקרב אתמול. ראש הממשלה הטורקי ארדואן כינס את ראשי מערכת הביטחון שלו בפעם השנייה ביממה האחרונה להתייעצות נוספת. מוקדם יותר הודיע נשיא טורקיה עבדאללה גול כי מדינתו לא תעבור לסדר היום בעקבות התקרית. האם התקרית תביא לפיצוץ בין המדינות?

המתח גובר בין טורקיה לסוריה (AP)

עדות נוספת למצב השברירי ביחסים בין טורקיה לסוריה: ראש הממשלה הטורקי, רג'יפ טאיפ ארדואן, מכנס בפעם השנייה בתוך 24 שעות ישיבה מיוחדת, בה ישתתפו ראשי מערכת הביטחון במדינה, וינסו לגבש תגובה ליירוט מטוס הקרב של הצבא בידי סוריה - כך מדווחת הטלוויזיה הטורקית הממלכתית.

בתום הישיבה הקודמת הפנה ארדואן אצבע מאשימה לעבר סוריה, והכריז כי היא אחראית לתקרית. הבוקר הצהיר נשיא טורקיה עבדאללה גול כי מדינתו לא תעבור לסדר היום בעקבות התקרית. הסורים מצידם אישרו כי במהלך הלילה יירטו את המטוס הטורקי, משום שהוא חדר למתחם האווירי שבריבונותם.

"אין סיכוי שנקבל דבר שכזה", הצהיר הנשיא הטורקי בפני עיתונאים במהלך ביקורו בעיר קייסרי. "עקב המצב הביטחוני בסוריה, הוצאנו והחזרנו את בכירינו משם", אמר גול. "אנחנו נמצאים עם הבכירים הסורים בקשר, ודורשים הבהרות".

אמש כינס ארדואן את הפגישה הראשונה בנושא, ובה הכריז באופן רשמי כי סוריה היא זו שעומדת מאחרי הפלת מטוס הקרב. בהודעה שנמסרה מטעם לשכתו של ראש הממשלה הטורקי נכתב כי "טורקיה תחליט בנוגע לתגובתה לאחר שכל הפרטים יתבהרו ותפעל בנחישות בהתאם".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת