מצרים בוחרת נשיא: רה"מ לשעבר - או נציג האחים המוסלמים?

מיליוני אזרחים הצביעו בסיבוב המכירע בבחירות לנשיא שיחליף את חוסני מובארק - 16 חודשים אחרי הדחתו. המצב מעולם לא היה מעורפל יותר: ואקום חוקתי, איומים של האחים המוסלמים ומספר תגרות בתורים לקלפי. בישראל ממתינים בדריכות לתוצאות שייקבעו - מוחמד מורסי שמתנגד לשלום או אחמד שפיק, שריד ממטרו של מובארק?

הסיבוב המכריע בבחירות לנשיאות מצרים החל היום: התמודדות מתוחה בין מועמד האחים המוסלמים מוחמד מורסי לבין גנרל אחמד שאפיק, ראש ממשלתו האחרון של מובארק. למרות התגרות בתורים אל הקלפיות, הריק החוקתי ואיומי האחים המוסלמים שלא ישלימו עם תבוסה - יצאו היום מיליוני אזרחים לבחור נשיא חדש. גם כעת לא ברור מה יהיו סמכויותיו של הנשיא שייבחר ולמי הוא יצטרך 'לתת תשובות'. אך בכל זאת יותר מחצי מבעלי זכות הבחירה כבר מימשו את זכותם.

הגנרל אחמד שפיק מוצג כנציג של הממשל הקודם ובונה על הפחד של ההמונים מהפיכתה של מצרים למדינת הלכה מוסלמית. כל המכונה של השלטון הישן של מובארק עובדת עכשיו למענו. עמרו מוסא, המפסיד הגדול של הסיבוב הראשון בבחירות, קרא להצביע בעדו. המצרים מצביעים ע"י טבילת האצבע בדיו, המועמד המוסלמי מורסי ניצל זאת ואמר: "הדיו הזה יקר כמו דמם של השאהידים - שבזכותם אנו כאן היום".

הקלפיות ברחבי מצרים נפתחו הבוקר לטובת בעלי זכות הבחירה מבין 82 מיליון אזרחי המדינה, שייקראו לבחור את מחליפו של חוסני מובארק כנשיא המדינה - 16 חודשים אחרי ההפיכה שבה הודח.

הקלפיות נפתחו כבר ב-9:00 הבוקר ובהצבעה בהן - בסבב השני של הבחירות לנשיאות - יידרשו אזרחי מצרים להכריע בין אחמד שפיק, מי שכיהן כראש הממשלה האחרון במשטר מובארק ומהווה בעיני מתנגדיו סמל לשלטון הקודם, לבין מוחמד מורסי - מועמד האחים המוסלמים שבחירה בו מעלה חשש מפני החלת משטר דתי בארץ הנילוס. סבב הבחירות הנוכחי נתפס בגדר "רגע האמת" בעיצוב פנייה החדשים של מצרים, וגם בישראל עוקבים בדריכות אחר תוצאותיו - לנוכח ההשפעה הרבה שהוא צפוי להביא ביחסים שבין שתי המדינות.

הסקרים של הימים האחרונים ניבאו כי מורסי הוא שינצח בבחירות, תרחיש שאם אכן יתממש צפוי להעמיד במבחן את תוקף הסכם השלום בין ישראל למצרים. כנציג האחים המוסלמים, הוא סירב לספק תשובה ברורה באשר לעתיד היחסים עם ירושלים, בעוד שיריבו שפיק הצהיר פעמים רבות כי לא ייסוג מהסכמי קמפ דיוויד.

האיסלמיסט המוביל מול איש הצבא הוותיק

מוחמד מורסי - מועמד האחים המוסלמים לנשיאות מצרים המשמש נשיא מפלגת החירות והצדק. מורסי, בן 61, בעל תואר דוקטור ורקע אקדמי עשיר במולדתו ובארצות הברית, כיהן בפרלמנט בקהיר בין 2000-2005. הוא נבחר לתפקיד כמועמד עצמאי, בשל ההגבלות שהטיל משטר מובארק על התמודדות האחים המוסלמים בפוליטיקה המקומית.

תחילה אמור היה לייצג את התנועה, המהווה ארגון-האב של חמאס, חיירת א-שאטר - אך בעקבות פסילתו השנה מהמרוץ לנשיאות נבחר מורסי להחליפו. בסבב הבחירות הראשון הוא גרף את מספר הקולות הגבוה ביותר מבין המתמודדים - שהגיע לכדי כרבע מהם.

אחמד שפיק - בן 71, החל את פעילותו הציבורית בשורות חיל האוויר המצרי שבו שימש טייס קרב. בתפקיד זה הוא לחם בין היתר, מול ישראל במלחמות ששת הימים, ההתשה ויום הכיפורים.

את מדי הצבא הוא פשט ב-2002 - עת מונה לשר התעופה האזרחית. בינואר אשתקד, בעקבות המהומות שפרצו בארצו והתפטרות הממשלה שכיהנה תחת שלטון מובארק, כיהן במשך כחודש ימים ראש ממשלה - עד שעיסאם שראף החליפו בתפקיד.

בסבב הבחירות הראשון הוא גרף לזכותו כ-23% מקולות המצביעים, שכעת יבקש את אמון רובם כדי להתמנות לנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת