מצרים בוחרת נשיא: רה"מ לשעבר - או נציג האחים המוסלמים?

ב-9:00 הבוקר נפתחו הקלפיות ברחבי ארץ הנילוס שבהן יכריעו מיליוני אזרחים מי יהיה מחליפו של חוסני מובארק - 16 חודשים אחרי הדחתו. האם יהיה אחמד שפיק שמבטיח יציבות, או מוחמד מורסי שמתנגד לשלום עם ישראל?

מצרים בוחרת (רויטרס)

הקלפיות ברחבי מצרים נפתחו הבוקר וממתינות לבעלי זכות הבחירה מבין 82 מיליון אזרחי המדינה, שייקראו לבחור את מחליפו של חוסני מובארק כנשיא המדינה - 16 חודשים אחרי ההפיכה שבה הודח.

הקלפיות נפתחו כבר ב-9:00 הבוקר ובהצבעה בהן - בסבב השני של הבחירות לנשיאות - יידרשו אזרחי מצרים להכריע בין אחמד שפיק, מי שכיהן כראש הממשלה האחרון במשטר מובארק ומהווה בעיני מתנגדיו סמל לשלטון הקודם, לבין מוחמד מורסי - מועמד האחים המוסלמים שבחירה בו מעלה חשש מפני החלת משטר דתי בארץ הנילוס.

סבב הבחירות הנוכחי נתפס בגדר "רגע האמת" בעיצוב פנייה החדשים של מצרים, וגם בישראל עוקבים בדריכות אחר תוצאותיו - לנוכח ההשפעה הרבה שהוא צפוי להביא ביחסים שבין שתי המדינות.

הסקרים של הימים האחרונים ניבאו כי מורסי הוא שינצח בבחירות, תרחיש שאם אכן יתממש צפוי להעמיד במבחן את תוקף הסכם השלום בין ישראל למצרים. כנציג האחים המוסלמים הוא סירב לספק תשובה ברורה באשר לעתיד היחסים עם ירושלים, בעוד שיריבו שפיק הצהיר פעמים רבות כי לא ייסוג מהסכמי קמפ דיוויד.

האיסלאמיסט המוביל מול איש הצבא הוותיק

מוחמד מורסי - מועמד האחים המוסלמים לנשיאות מצרים המשמש נשיא מפלגת החירות והצדק. מורסי, בן 61, בעל תואר דוקטור ורקע אקדמי עשיר במולדתו ובארצות הברית, כיהן בפרלמנט בקהיר בין 2000-2005. הוא נבחר לתפקיד כמועמד עצמאי, בשל ההגבלות שהטיל משטר מובארק על התמודדות האחים המוסלמים בפוליטיקה המקומית.

תחילה אמור היה לייצג את התנועה, המהווה ארגון-האב של חמאס, חיירת א-שאטר - אך בעקבות פסילתו השנה מהמרוץ לנשיאות נבחר מורסי להחליפו. בסבב הבחירות הראשון הוא גרף את מספר הקולות הגבוה ביותר מבין המתמודדים - שהגיע לכדי כרבע מהם.

אחמד שפיק - בן 71, החל את פעילותו הציבורית בשורות חיל האוויר המצרי שבו שימש טייס קרב. בתפקיד זה הוא לחם בין היתר, מול ישראל במלחמות ששת הימים, ההתשה ויום הכיפורים.

את מדי הצבא הוא פשט ב-2002 - עת מונה לשר התעופה האזרחית. בינואר אשתקד, בעקבות המהומות שפרצו בארצו והתפטרות הממשלה שכיהנה תחת שלטון מובארק, כיהן במשך כחודש ימים ראש ממשלה - עד שעיסאם שראף החליפו בתפקיד.

בסבב הבחירות הראשון הוא גרף לזכותו כ-23% מקולות המצביעים, שכעת יבקש את אמון רובם כדי להתמנות לנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת