רוסיה: "אם העם יחליט, נתמוך בהחלפת אסד"

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, מבהיר היום במסיבת עיתנאים כי מדינתו תתמוך בהחלפת הנשיא הסורי אסד, אם העם הסורי יחליט על כך. עם זאת, הדגיש לברוב כי רוסיה עדיין מתנגדת לפעולה צבאית נגד המשטר האכזר בדמשק

האם רוסיה מתחילה להתרכך לאחר מעשי הטבח בסוריה? התמונות והעדויות הקשות של אזרחים סורים שנפגעו על ידי צבאו של בשאר אסד, מתחילות כנראה להשפיע מעט על עמדת מוסקבה, שמתחילה ליישר קו עם יתר מדינות המערב. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הצהיר במסיבת עיתונאים שקיים, כי אם העם הסורי יחליט על החלפת הנשיא באשר אסד - רוסיה לא תתנגד למהלך.

למרות ההצהרה המפתיעה, הדגיש לברוב כי רוסיה לא תשתף פעולה עם לחץ חיצוני שיופעל על סוריה, ותתנגד לפעולה צבאית לפתרון המשבר. "לא מקובל עלינו לכפות את התנאים לדיאלוג מגורמים חיצוניים", הצהיר השר הרוסי, "אם הסורים יגיעו להבנות בינם לבין עצמם, אנחנו נשמח לתמוך בכך".

ההרג נמשך: 25 הרוגים בדרעא

גורמים באופוזיציה מדווחים כי במהלך היום נהרגו לפחות 25 בני אדם בהפגזה על שכונת מגורים בעיר דרעא. החל משעות הבוקר הפציצו כוחות הצבא את שכונת המגורים. בסרטונים המועלים לרשת האינטרנט נראים תושבי השכונה כשהם מנסים בכל דרך אפשרית להציל חיים של פצועים בתוך מסגד שהפך לחדר מיון מאולתר. אתמול נחשפו עוד תמונות של מה שנראה כטיהור אתני של הכפר אל-כובייר. פקחי האום שניסו להגיע למקום נתקלו בקשיים ובמחסומים וכשהגיעו לבסוף, מצאו בתים שרופים שבתוכם גופות מפויחות.

תיעוד מצמרר חדש של רשת CNN מספק הצצה נדירה למאבק היומיומי שמנהלים לא רק פעילי המחאה בשטח - כי אם גם של הרופאים, הפועלים תחת אש ובמרפאות מיוחדות המוקמות בבתי מגורים מחשש לתקיפה של צבא אסד, ומטפלים בפצועים - חלקם ילדים קטנים. חלק מהתמונות קשות לצפייה.

בתיעוד של כתב התחנה רוברט קינג, ניתנת הצצה לפעילותו של אחד הרופאים המטפלים בילדים - בזמן שקולות המלחמה מהדהדים מחוץ למתחם הרפואי. הוא מתועד מעניק טיפול לילדה קטנה השוכבת מבוהלת על אחת המיטות המאולתרות שסיפקו לה, ואומר למצלמה: "אני לא יודע מה קרה. אתה רואה את הילדה הזאת? היא טרוריסטית?!".

לאחר מכן, מספר הרופא על המציאות היומיומית, בה נאלצים הרופאים לטפל במאות בני אדם המובהלים תחת אש. "הם לא יכולים ללכת לבית חולים בסוריה, יהרגו אותם, אפילו את הילדים", הוא אומר. "מדי יום אנחנו עסוקים עד מעל לראש. אנחנו לא יכולים להישאר באותו המקום למשך זמן משום שהם (צבא אסד) יפציצו אותנו וינסו לתפוס אותנו".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת