תיעוד מיוחד: מטפלים בילדים תחת אש בסוריה

מסמך נדיר מזירת הלחימה היומיומית של הצוותים הרפואיים הפועלים על אדמת סוריה, בלבה של מלחמת האזרחים: רשת CNN שידרה תיעוד מהטיפול בפצועים ובהם גם ילדים קטנים, בתנאים קשים וללא סניטציה. הרופאים: "מה הילדים עשו, הם טרוריסטים? אי אפשר לפנות אותם לבתי חולים – יהרגו אותם שם". חלק מהתמונות קשות לצפייה

מלחמת האזרחים בסוריה רק מחריפה, וממשיכה לגבות את חייהם של עשרות בני אדם מדי יום, אך תיעוד מצמרר חדש של רשת CNN מספק הצצה נדירה למאבק היומיומי שמנהלים לא רק פעילי המחאה בשטח - כי אם גם של הרופאים, הפועלים תחת אש ובמרפאות מיוחדות המוקמות בבתי מגורים מחשש לתקיפה של צבא אסד, ומטפלים בפצועים - חלקם ילדים קטנים. חלק מהתמונות קשות לצפייה.

בתיעוד של כתב התחנה רוברט קינג, ניתנת הצצה לפעילותו של אחד הרופאים המטפלים בילדים - בזמן שקולות המלחמה מהדהדים מחוץ למתחם הרפואי. הוא מתועד מעניק טיפול לילדה קטנה השוכבת מבוהלת על אחת המיטות המאולתרות שסיפקו לה, ואומר למצלמה: "אני לא יודע מה קרה. אתה רואה את הילדה הזאת? היא טרוריסטית?!".

לאחר מכן, מספר הרופא על המציאות היומיומית, בה נאלצים הרופאים לטפל במאות בני אדם המובהלים תחת אש. "הם לא יכולים ללכת לבית חולים בסוריה, יהרגו אותם, אפילו את הילדים", הוא אומר. "מדי יום אנחנו עסוקים עד מעל לראש. אנחנו לא יכולים להישאר באותו המקום למשך זמן משום שהם (צבא אסד) יפציצו אותנו וינסו לתפוס אותנו".

הלילה: 20 הרוגים בדרעא

מדובר במסמך נוסף המתעד את הזוועה המתחוללת בימים הללו על אדמת סוריה: קרבות רחוב בין "צבא סוריה החופשית", ארגון האופוזיציה החמוש, לבין כוחות הביטחון, הצבא וה"שביחה" - הבריונים של אסד, וזאת בלב לבה של אוכלוסיה אזרחית נמלטת ומתגוננת. מראשית המחאה התלוננו ארגוני זכויות אדם כי המשטר הסורי לא מאפשר מענק טיפול הולם לגורמים בלתי מעורבים בלחימה, וכי פצועים המגיעים לבתי חולים נחטפים, עוברים עינויים ואף מוצאים להורג.

בינתיים, נראה כי מכונת ההרג של אסד לא עוצרת - גם אל מול עיניהם של המשקיפים הבינלאומיים. כלי תקשורת ערביים מדווחים כי 20 בני אדם נהרגו, מחציתם נשים, בפעילות כוחות הביטחון הסוריים הלילה ב"בירת המחאה", העיר דרעא בצפון סוריה. פקחי האו"ם ביקרו בסוף השבוע באזור הטבח המזוויע באל-קובייר, ואליהם התלווה גם כתב ה-BBC פול דנהר. "הכל כאן שרוף, היה כאן פשע נוראי", דיווח הכתב. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת