אנאן: "סוריה תתפוצץ אל מעבר לגבולותיה"

בכינוס מיוחד של מועצת הביטחון בנושא סוריה הזהיר השליח המיוחד קופי אנאן כי המשבר במדינה עלול להידרדר במהירות למלחמת אזרחים וקרא לחברות המועצה לגבות מחיר מן ההנהגה עקב הפרות תוכנית השלום. מזכ"ל האו"ם באן קי מון דיווח כי המשקיפים בסוריה נתונים למתקפות חוזרות ונשנות של משטר אסד

האם סוריה תעמוד בקרוב בפני סנקציות? מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה אמש לדיון לאחר הטבח במחוז חמה, שבו נהרגו כמאה בני אדם, בהם נשים וילדים רבים. שליח האו"ם לאזור קופי אנאן תידרך את חברות המועצה ואישר לראשונה כי דמשק אינה מיישמת את תוכנית השלום שלו.

"יש להגביר את הלחץ על דמשק במטרה למנוע מהאלימות במדינה לצאת מכלל שליטה", אמר אנאן ודחק במועצת הביטחון להבהיר כי להפרת תוכנית ששת השלבים שלו "יהיו השלכות ברורות" - רמז אפשרי להטלת סנקציות. אנאן קרא לקהילה הבינלאומית להתאחד ולפעול מיד להגברת הלחץ על ממשל אסד.

"סוריה היא לא לוב; היא לא תקרוס, היא תתפוצץ אל מעבר לגבולותיה. ככל שנמתין יותר, כך עתידה ייעשה חשוך יותר. אם לא נפעל עכשיו, סוריה תעמוד בפני מעשי אלימות עדתית ואפילו מלחמת אזרחים, שבה כל הסורים יפסידו", הדגיש אנאן.

אש נפתחה לעבר המשקיפים

דיפלומטים באו"ם סיפרו כי במהלך הדיון הציע אנאן להקים גוף מיוחד, שיכלול את מעצמות העולם כמו גם מעצמות אזוריות עיקריות, בהן אירן, בניסיון למצוא אסטרטגיה חדשה לסיום המשבר המתמשך בסוריה.

במקביל דיווח מזכ"ל האו"ם באן קי מון לחברות מועצת הביטחון כי כניסת משקיפי האו"ם לכפר שבו התרחש הטבח במחוז חמה נמנעה, והוסיף כי אף נפתחה לעברם אש.

ע"פ גורם בכיר באו"ם, באן אמר כי המשטר בסוריה נוהג לתקוף במכוון את סיורי המשקיפים במדינה בנשק כבד ותחמושת חודרת שריון ואף עוקבת אחריהם בסיוע של מזל"טים. כמו כן דווח על מקרים רבים של ירי כבד בסמוך למשקיפים, ככל הנראה בניסיון להרחיק אותם מיעדים שונים. 

"עלינו להיות מוכנים לכל תרחיש"

"מלחמת אזרחים בסוריה היא סכנה ממשית והיא קרבה", אמר באן. "טרוריסטים מנצלים את הכאוס שנוצר בסוריה. ההפרות הקשות של זכויות האדם מתרבות ואף אחד איני יכול לצפות כיצד המצב שם יתפתח. עלינו להיות מוכנים לכל תרחיש אפשרי".

מוקדם יותר גינה באן בחריפות את הטבח בחמה ואמר כי הדיווחים "מזעזעים ומחליאים". הוא הוסיף כי "כל מנהיג שמוכן לסבול הרג כזה של חפים מפשע איבד את האנושיות הבסיסית שלו". לדבריו, "אם נתאחד ונדבר בקול אחד, אני מאמין שעדיין אפשר למנוע את הגרוע מכל בסוריה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת