עדות מהטבח בסוריה: "ריח של בשר אדם שרוף"

האו"ם מגנה בחריפות את הטבח בסוריה ומכנה אותו "ברברי", ובינתיים ממשיכות להגיע עדויות חדשות ומזעזעות מהטבח במחוז חמה. "ראיתי רק גופות חרוכות שמוטלות בין בתי הכפר", סיפר תושב הכפר שהחביא את בני משפחתו בחורשת עצים. "כשחזרתי הכפר היה ריק מאדם, עיירת רפאים"

בעוד מדינות העולם מכונסות בעצרת האו"ם לדיון בהמשך רצח האזרחים בסוריה, מגיעות עוד ועוד עדויות על מה שהתרחש אמש בכפר הקטן שבמחוז חמה. תושב הכפר סיפר על הרגעים בהם הבין שרוב חבריו נרצחו באכזריות: "היה באוויר ריח נורא של בשר אדם שרוף".

סוכנות הידיעות רויטרס מפרסמת את עדותו של הניצול מהטבח, שהספיק להבריח את משפחתו ולהחביא אותם בחורשת עצי זית - וכך חייהם ניצלו. "כשחזרתי הכפר היה ריק מאדם, עיירת רפאים", הוא משחזר, "ראיתי רק גופות חרוכות שמוטלות בין בתי הכפר".

לדבריו, "באוויר היה ריח נורא של בשר אדם שנשרף". התושב שסירב להזדהות מחשש שיירדף על ידי צבאו של אסד אישר באופן חד משמעי מי היו האחראים לרצח: "ראיתי כוחות 'שאביחה' של צבא סוריה תוקפים את הכפר".

תושב אחר, שניצל גם הוא, סיפר: " לאחר שהצבא ירה על איזור אחד, כוחות הביטחון וכנופיות ה'שאביחה' נכנסו לתוך הבתים בכפר. שמעתי יריות בתוך הבתים, אבל כשהגיעה השעה 20:00 בערב הפסיקה האש, וכולם היו גמורים".

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון התייחס היום לראשונה לטבח בחמה, וטען כי אש נורתה לעבר פקחי האו"ם שניסו להגיע לאזור בו אירע הרצח ההמוני. עצרת האו"ם שדנה בנושא נפתחה בדקת דומיה לזכר הקורבנות הסורים.

מזכ"ל האו"ם: "ברבריות שלא ניתן לתאר במילים"

באן אמר בעצרת הכללית של האו"ם כי המשקיפים שלא נשאו נשק לא הורשו להיכנס למתחם בו נרצחו כמאה בני אדם, בהם נשים וילדים, וכי הם נורו בזמן שניסו לעשות את דרכם למקום. הוא לא פירט האם נציגי האו"ם נפגעו בתקרית.

מזכ"ל האו"ם טען כי בכל יום המצב בסוריה נהיה מזוויע ומבעית יותר ויותר, וכי ככל שעוברים החודשים, הופך ברור כי הנשיא בשאר אסד "איבד את כל הלגיטימציה שלו".

באן הוסיף כי כל משטר שמקבל הרג אזרחים, כמו בטבח בשבוע שעבר בחולה בו נהרגו מאה בני אדם, והטבח האחרון בחמה, "איבד את ההומניטריות הבסיסית שלו". עוד הוא ציין כי הוא מגנה את "הברבריות הזו, שלא ניתן לתארה במילים".

מוקדם יותר היום גינתה גם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון את הטבח. "מעשי אלימות בחסות המשטר שהיינו עדים להם שוב בחמה אתמול, הם פשוט בלתי נתפסים", אמרה קלינטון. "אסד הגדיל עשרות מונים את אכזריותו ואת הצביעות שלו. אסד צריך להעביר את סמכויותיו ולעזוב את סוריה.

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון החריף עוד יותר את הטונים ואמר כי "מדובר בהתקפה אכזרית ומבחילה נוספת, ולמען האמת, הקהילה הבינלאומית צריכה לגנות בכל תוקף את המשטר ואת הנשיא אסד על מה שהוא מעולל".

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, הצטרף למגנים והביע זעזוע מהמחיר הכבד שהעם הסורי נאלץ לשלם ללא מענה ממשי למצבו. ״אמרתי זאת קודם ואומר זאת שוב – לאסד אין זכות מוסרית להנהיג את עמו", אמר השגריר בעצרת האו"ם. "מאז הפעם האחרונה שהעצרת דנה בנושא הסורי נטבחו כ-4000 אזרחים נוספים. כמה עוד אזרחים חפים מפשע צריכים להיהרג לפני שהעולם יפעל?".

השגריר פרושאור קרא לקהילה הבינלאומית לשים קץ למציאות הקשה בסוריה. "אל לנו לאפשר לטרויקת הרוצחים להמשיך ולפעול ללא חשש, כל יום שעובר ללא פעולה ממשית גובה מחיר בלתי נסבל ויקר. הגיע העת שזעקת העם הסורי תביא לסיום שלטונו של הרודן מסוריה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת