ניצל מעונש מוות: חוסני מובארק נידון למאסר עולם

במשך יותר מ-30 שנים עשה חוסני מובארק במצרים כבשלו. משפטו, שנמשך 10 חודשים, הגיע היום לשיאו כשהשופט קרא את גזר הדין והודיע כי נשיא מצרים המודח נידון למאסר עולם – חרף דרישת ההמונים לעונש מוות. מאסר עולם נגזר גם על שר הפנים בממשלו של מובארק, חביב אל-עאדלי. דיווח: הידרדרות במצבו הבריאותי בעקבות ההחלטה

משפטו של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק הגיע בצהריים לשיא, עם החלטת בית המשפט לגזור עליו עונש מאסר עולם. הנשיא, שהיה הכל-יכול במצרים מאז רצח אנואר סאדאת, ימשיך ללבוש את מדי האסיר המשפילים, ויסיים את חייו מאחורי סורג ובריח. בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את המתרחש בקהיר אחרי מתן גזר הדין.

על פי הדיווחים, מובארק קיבל את גזר דינו קשה מאוד - ומצבו הבריאותי הידרדר. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי במסוק בדרך לכלא "טורה", אליו נשלח לאחר המשפט, הוא החל לסבול מ"משבר רפואי", וקיבל טיפול. על פי דיווחים ברשת אל ערבייה, בעת שהגיע עם המסוק לכלא הוא סירב לצאת ממנו ואף פרץ בבכי. עוד דווח כי אנשים שהיו במקום שכנעו אותו לרדת מהמסוק ופינו אותו באלונקה לחדר טיפול נמרץ בבית הכלא.

עונש דומה הוטל גם על שר הפנים בממשלו, חביב אל-עאדלי שהואשם במתן פקודה ישירה לפתוח באש על המפגינים במהלך ימי המחאה נגד המשטר. עשרות מיליוני מצרים ועוד מאות מיליונים ברחבי העולם עוקבים מאז שעות הבוקר המוקדמות אחרי העדכונים בנעשה בבית המשפט.

החלטת בית המשפט עוררה מהומה רבתי באולם בית המשפט ומחוצה לו. המונים התקוטטו ודרשו בשינוי חוקי העונשין במצרים, בעקבות ההחלטה הסלחנית כלפי הנאשמים. רבים זעקו באולם "מוות למובארק", ו"רוצים משפט שימחוק את המשטר הקודם".

מובארק, בן 84, הודח לפני כשנה במהלך אירועי "האביב הערבי". הראיס עמד לדין בגין מעילה בכספי ציבור, שחיתות, והוראה להרוג מאות מפגינים במהלך העימותים בכיכר תחריר וברחבי מצרים כולה.

כלי התקשורת הערביים פתחו במשדר מיוחד לסיקור גזר הדין, ממספר מוקדים ברחבי מצרים. המוקד המרכזי - מחוץ לאולם הדיונים, שם התגודדו משעות הבוקר המוקדמות אלפי בני אדם. מולם, התפרסו כוחות מתוגברים של צבא ומשטרה שינסו לשמור על הסדר והשקט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במה בדיוק מאשימים את מובארק, בניו וצמרת שלטונו? 

מובארק בביהמ"ש - "אני כופר בכל האישומים"

התובע במצרים: מבקש עונש מוות למובארק