ארה"ב תוקפת את העברת הנשק הרוסי לאסד: "ראויה לנזיפה"

שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס מגנה את רוסיה אשר ממשיכה לחמש את משטרו של אסד. "ראוי לנזוף בהמשך העברת נשק לשלטון שמשתמש בכוח הרסני נגד אזרחיו", אמרה רייס לכתבים במטה האו"ם. השגרירה גם תקפה את טענת הממשל הסורי כי המורדים ביצעו את הטבח בחולה: "מדובר בשקר גס"

האמריקנים מורידים את הכפפות נגד מוסקבה: לאחר הטבח המזעזע בחולה, שגרירת ארצות הברית באו"ם סוזן רייס מגנה את רוסיה ותוקפת את העברת הנשק הרוסי למשטרו של אסד. "הדיווחים על עגינת ספינת נשק רוסית בסוריה הטרידו אותנו מאוד", ציינה רייס, "במיוחד כאשר המשטר בסוריה ממשיך להשתמש בכוח קטלני כלפי אזרחיו".

רוסיה, בת הברית של אסד ממשיכה להגן על משטרו בזירה הבינלאומית ולספק נשק לכוחות הביטחון במדינה. לפי דיווחים שונים, בסוף השבוע שעבר עגנה ספינה עמוסת נשק רוסי בנמל טארטוס שבסוריה. שגריר רוסיה לאו"ם ויטאלי צ'ורקין דחה את הביקורת על מכירת הנשק לרוסיה ואמר כי מדובר במהלך חוקי שכלל לא משפיע על הסכסוך הפנים-סורי.

"מעורבות המורדים בטבח - שקר גס"

השגרירה רייס התייחסה בדבריה במטה האו"ם גם לטענות המשטר בדמשק כי את הטבח בחולה, בו נהרגו מעל 100 בני אדם, ביצעו מורדים ולא אנשי המשטר. "מדובר בשקר גס", אמרה רייס, " אין שום עובדות שמוכיחות שכך התרחש האירוע, כולל עדויות של משקיפי האו"ם".

מאז פרוץ המהומות בסוריה במרס 2011 רוסיה מסרבת לקרוא לאסד להתפטר. סוריה היא בעלת הברית האסטרטגית והכלכלית החשובה של רוסיה במזרח התיכון, ונפילת משטר אסד מעלה חששות במוסקווה כי במקומו יקום משטר פרו-מערבי. רוסיה הטילה, יחד עם סין העממית, וטו במועצת הביטחון כשזו נקראה לגנות את המשטר הסורי. בשבוע שעבר דווח כי הנשיא אובמה הציע לראש ממשלת רוסיה מדוודב תכנית פעולה משותפת להדחת אסד כפי שנעשה לנשיא סאלח בתימן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת