גורם מדיני: "בטהרן מנסים לנהל את המזרח התיכון בזמן שהם תומכים ברצח המוני בסוריה"

בירושלים מתייחסים הבוקר לדבריו של דובר הפרלמנט האירני שאמר אמש כי התערבות בסוריה תבעיר את ישראל. "אירן מנסה לנהל את המזרח התיכון, וזאת מבלי שיש לה יכולת גרעינית", אומר גורם מדיני. "תארו לכם מה יקרה אם ברשותה יהיה נשק גרעיני"

איום נוסף על ישראל? עלי לריג'אני. ארכיון (חדשות 2)

גורם מדיני בכיר הגיב בחריפות לאיום שנשמע הלילה באירן לפיו "אם המערב יתקוף בסוריה - ישראל תשלם מחיר כבד". "המשטר בטהרן מנסה לנהל את המזרח התיכון, בזמן שהוא תומך ברצח המוני בסוריה, וזאת מבלי שיש לה יכולות גרעינית", אמרו בירושלים. "תארו לכם מה יקרה אם יהיה ברשותה נשק גרעיני".

יושב ראש הפלרמנט של איראן, עלי לריג'אני, אמר הלילה כי כל משבר שייגרם על ידי התערבות צבאית בסוריה, ישפיע ללא ספק את המשטר הציוני. לריג'אני התייחס לקריאות של בכירים אמריקנים שקראו לפתיחת מבצע צבאי בסוריה, והדגיש: "לפקידי הצבא האמריקנים יש ככל הנראה תפיסה לקויה בנוגע לעצמם ולסוגיות אזוריות, מכיוון שסוריה לא דומה בשום צורה ללוב, וההשלכות של יצירת בנגזי נוספת בסוריה יתפשטו לפלסטין. האפר שיעלה מהלהבות ללא ספק יעטוף את המשטר הציוני".

"נראה שארה"ב והמערב מעוניינים לסלול את הדרך למשבר חדש", טען לריג'אני והוסיף: "על הגורמים בארה"ב להיות מודעים לטיב המשחק המסוכן שלהם. האין זה הכרחי שינקטו באמצעים בתגובה לכיבוש הצבאי של בחריין? השאלה היא מדוע הם מונעים את התקדמותה של הרפורמה בסוריה".

עוד ציין הבכיר האירני: "ריאקציונרים מסוימים באזור מתגאים בעובדה שהשתמשו בכסף ובנשק על מנת להסית למלחת אזרחים בסוריה. אנו תומכים ברפורמות דמוקרטיות בסוריה, שיסייעו לקיים את זכויות האנשים".

"אנו מגנים פעולות טרור והתערבות אופורטוניסטית בסוריה ע"י מדינות מסוימות, וכן את המסרים הניציים והלא נבונים של ארה"ב, ומזהירים כי זה עשוי להיראות קל לפצוח בהרפתקנות הזאת, אך ללא ספק יהיה מסובך לסיים אותו", הסביר לריג'אני.

אתמול: 13 הרוגים נוספים

מעשי הזוועה בסוריה נמשכים: משקיפי האו"ם מצאו 13 גופות של גברים בדיר א-זור שבצפון מזרח סוריה. הגופות ככל הנראה הוצאו להורג באמצעות ירייה בראשם ונקברו בקבר אחים, כך דיווחה רשת "פוקס" האמריקנית.

הגופות נמצאו כשידיהן קשורות מאחורי גבם ופצעי ירייה בראשם, לרוב ירייה בודדת שנורתה מטווח קצר. ראש צוות הפקחים בסוריה הגנרל מוד אמר כי הוא "מזועזע מהמראה הנורא והבלתי נסלח".

קבר האחים נמצא פחות משבוע לאחר הטבח בעיירה חולה, שם נטבחו למעלה מ-100 בני אדם, רבים מהם נשים וילדים, בידי כוחות הנשיא אסד. המשטר הסורי התנער מאחריות לאירוע ואמר כי ארגון אל-קעידה הוא האחראי לטבח ורצח הילדים בסמוך לעיר חומס.

השבוע אירעה החרפה בצעדים של הקהילה הבינלאומית נגד סוריה: ארה"ב, קנדה, אוסטרליה, טורקיה וכמה מדינות ממערב אירופה לצד בולגריה הודיעו על גירוש שגרירי סוריה משטחן. מדובר בפעם הראשונה שמתקבלת החלטה שכזו מאז פרוץ המהומות באלימות בסוריה, בפברואר אשתקד. סין העממית מצידה הודיעה כי השגרירות הסורית בביג'ינג פועלת כרגיל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת