לראשונה: העולם מגרש את שגרירי סוריה

בזו אחר זו, הודיעו אוסטרליה, צרפת, ספרד, בריטניה, גרמניה, איטליה, קנדה, ספרד וגם ארה"ב על גירוש השגרירים הסורים בשטחן - במחאה על הטבח בחולה בסוף השבוע. מדובר בפעם הראשונה שמתקבלת החלטה שכזו בקהילה הבינלאומית נגד אסד. קופי ענאן נועד בדמשק עם אסד, וביקש הבהרות בעניין הטבח. השר ברק בירך על הצעד

החרפה בצעדים של הקהילה הבינלאומית נגד סוריה: אחרי שבשעות הבוקר הודיעה אוסטרליה על כוונתה לגרש שני דיפלומטים סורים משטחה, הודיעו בצהריים בריטניה, צרפת, איטליה, ספרד גרמניה וקנדה כי בכוונתן לגרש את שגרירי סוריה בבירותיהן. אחר הצהריים הצטרפה גם ארה"ב לגל גירוש השגרירים הסורים. מדובר בפעם הראשונה שמתקבלת החלטה שכזו מאז פרוץ המהומות באלימות בסוריה, בפברואר אשתקד.

ההחלטה של ארבע המדינות התקבלה בעקבות הטבח המחריד בעיירה חולה הסמוכה לחומס בסוף השבוע. הטבח, שקיפח את חייהם של 116 בני אדם, מחציתם ילדים, גרר שורה של גינויים חריפים ברחבי העולם - אך נראה כי כעת מבצעת הקהילה הבינלאומית צעד חריף ראשון במחאה על הטבח.

"קנדה ושותפותיה מעבירות את המסר בקול רם - ולפיו הנציגים הסורים אינם מקובלים אצלנו", אמר שר החוץ הקנדי ג'ון בירד. גם ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, התייחס היום להחלטה הגורפת בקהילה הבינלאומית נגד סוריה. "יש לנו סבלנות מוגבלת" אמר ארדואן.

בישראל, שר הביטחון ברק בירך על הצעד ואמר: "גירוש השגרירים הסורים הוא צעד נוסף בדרך להפלת שלטון משפחת אסד. ממשלות נוספות בעולם צריכות לנהוג באופן דומה. שלטון אסד לא יכול להשתייך עוד למשפחת העמים".

ענאן: "דרושים צעדים אמיצים"

בינתיים, בדמשק, נמשכים המאמצים הבינלאומיים להשיג רגיעה במצב בסוריה. שליח האו"ם והליגה הערבית קופי ענאן נפגש בצהריים בדמשק עם נשיא סוריה בשאר אסד. בפגישה אמר ענאן שדרושים "צעדים אמיצים" כדי שתכנית שש-הנקודות לשלום במדינה תיושם בהצלחה. על הצעדים, לפי ענאן, לכלול את בלימת האלימות ושחרור כל העצורים מאז תחילת המהומות.

לפי הודעה מטעמו של ענאן, הוא נפגש עם אסד כדי להביע בפניו את הדאגה של הקהילה הבינלאומית מהאלימות הגוברת בסוריה, כולל הטבח האחרון בעיר חולה. "ענאן הדגיש בפני אסד את חשיבות תכנית השלום", נמסר מטעם דוברו אחמד פאוזי.

אתמול נפכש ענאן עם שר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם, ופירט בפניו על ועדת החקירה שהקימה סוריה לחקירת אירועי חולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבו