צעירי מצרים: "גנבו לנו את המהפיכה"

המצרים שיצאו לכיכר תחריר לפני כשנה וחצי במחאה על שלטונו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק זועמים ומאוכזבים. תוצאות הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות הותירו שני מועמדים - אחמד שפיק, המייצג את משטר מובארק, ומוחמד מורסי, נציג האחים המוסלמים. שניהם מצהירים כי יפעלו למען מצרים החדשה - אך הצעירים מרגישים מרומים

מורסי נגד שפיק בקרב על הנשיאות (רויטרס, AP)

ועידת הבחירות המצרית בוחנת תלונות של מצביעים רבים שנאלצים לבחור בין שתי חלופות שלא ייחלו לאף אחת מהן במהפכה: מועמד איסלאמיסטי או ה"שאריות" ממשטרו של מובארק.

שני המועמדים שככל הנראה ניצחו בסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות ויתמודדו ראש בראש בסיבוב השני הם אחמד שפיק, מפקד חיל האוויר לשעבר וראש הממשלה לשעבר המזוהה עם עידן מובארק, ומולו אחמד מורסי, נציג תנועת "האחים המוסלמים".

שניהם טוענים כי הם רוצים לממש את אותם הערכים שגרמו למאות אלפים לצאת ולהפגין ברחובות קהיר לפני שנה וחצי, ושניהם מצהירים כי יפעלו למען מצרים עליה חלמו צעירי המחאה - אך צעירי המהפכה חשים מרומים בבוקר שאחרי הבחירות.

במקביל, ראש וועדת הבחירות המרכזית חאתם באגטו אמר הבוקר כי הוא בודק את טענותיהם של ארבעה מועמדים לאי סדרים בקלפיות. רוב הטענות מופנות לאיש המשטר הקודם, ראש הממשלה האחרון של מובראק - אחמד שפיק.

המפסיד הגדול: עמרו מוסא

"המפסיד המפתיע הוא עמרו מוסא, שר החוץ ומזכ"ל הליגה הערבית לשעבר, שהיה על פי כל הסקרים מועמד לניצחון גורף - ובסוף הסתפק במקום החמישי בלבד.

אם זה תלוי בסבאחי, המועמד הליברלי שהגיע למקום השלישי, הוא עדיין לא אמר את המילה האחרונה. "אני יודע שהיו אי סדרים בבחירות", אמר לתומכיו בקהיר. הוא מקבל תמיכה מהאחים המוסלמים שטוענים כי שפיק בכלל לא צריך לקבל את הזכות להיות מועמד - מפני שהיה איש המשטר הישן. בתוך כך מנסים האחים המוסלמים לקדם חוק שיפסול את מועמדותו של כל מי שהיה פעיל במשטר מובראק.

הנשיא האמריקני לשעבר ג'ימי קרטר, שפיקח על הבחירות במצרים, הפתיע רבים כשהצהיר אמש כי לדעתו הבחירות במצרים נערכו כחוק. קרטר הצהיר באותה הזדמנות גם כי הוא מצפה לשינויים בהסכם השלום בין ישראל למצרים.

מורסי בן ה-60 מנסה כעת לאחד כוחות עם מי שהגיע במקום הרביעי - עבדל פאתוח ואחרים, כולל סבאחי. גם שפיק מנסה לחזר עכשיו אחרי מועמדים נוספים. "גנבו לכם את המהפכה, אני אחזיר את פירותיה לידיכם", הבטיח לצעירי המהפכה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת