סוריה: 110 הרוגים בהפגזה על חומס

הידרדרות נוספת בעימות המתמשך בסוריה: כוחות אסד הפגיזו אמש עיירה במחוז חומס והרגו 110 בני אדם, כמחציתם ילדים. במקביל רמז מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי ארגוני טרור עומדים מאחורי גל הפיגועים במדינה וטען כי משטר אסד אינו עומד בתנאי הפסקת האש. היום צפויה לעגון בנמל טרטוס ספינה רוסית ועליה אמצעי לחימה רבים

העיר חומס מופגזת. ארכיון (רויטרס)

האש בסוריה נמשכת: כוחות אסד הרגו אתמול 110 בני אדם בהפגזה על חומס. במקביל רמז מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי ארגוני טרור מעורבים בפיגועים האחרונים שנרשמו במדינה. היום צפויה לנסות לעגון בטרטוס ספינת ענק רוסית הנושאת אמצעי לחימה רבים עבור הצבא.

ההפגזה של צבא סוריה על העיירה חולה שבמחוז חומס החלה מספר שעות לאחר שחיילים פתחו באש לעבר הפגנת מחאה נגד הנשיא אסד. ארגונים לזכויות אדם דרשו ממועצת הביטחון של האו"ם לכנס ישיבת חירום, בעקבות מה שהם מכנים "הטבח בחולה".

לדבריהם, לפחות 110 בני אדם נהרגו במהלך הפגזות הצבא הסורי, כמחציתם ילדים. "מספר הנפגעים עצום", דיווח פעיל במקום. "חלק מהקורבנות נפגעו מאש ארטילריה בעוד אחרים - משפחות שלמות - נטבחו".

סוכנות הידיעות הסורית הרשמי דיווחה מנגד כי שישה בני אדם בלבד נהרגו, כתוצאה מפיצוץ של מטען חבלה שהוטמן על ידי "טרוריסטים" בעיר חומס. מוקדם יותר הרגו כוחות הביטחון הסורים לפחות ארבעה מפגינים נגד משטר אסד כשפתחו באש לעבר הפגנות בעיר חלב ובפאתי הבירה דמשק.

"פעילות של ארגוני טרור בסוריה"

במקביל דיווח אמש מזכ"ל האו"ם באן קי מון לחברות מועצת הביטחון על ההתפתחויות האחרונות בסוריה. באן התייחס לעלייה במספר הפיגועים ברחבי המדינה, ובעיקר בערים הגדולות, ואמר כי "התחכום והגודל של המטענים מעיד על רמה גבוהה של מומחיות - דבר שעשוי להצביע על מעורבות של ארגוני טרור מבוססים".

באן תקף את המשטר הסורי על כך שאינו עומד בתנאי הפסקת האש על פי מתווה קופי אנאן: "הצבא הסורי לא הפסיק את האש ולא הסיג את כוחותיו מאזורים רבים. במספר הזדמנויות שונות דיווחו משקיפי האו"ם על עדויות להפגזות כבדות במרכזי אוכלוסין", אמר.

עם זאת, באן הדגיש כי על מדינות העולם להימנע מהתערבות או תמיכה צבאית באחד מן הצדדים. "אלו ששוקלים אולי לתמוך בצד זה או אחר באמצעות משלוחי נשק, אימונים צבאיים או סיוע צבאי אחר מוכרחים לשקול זאת שוב", אמר.

הבוקר: ספינת נשק תנסה לעגון בטרטוס

"המצב הכללי בסוריה נותר חמור ביותר וחלה התקדמות מועטה במספר נושאים בלבד. ישנו משבר מתמשך על הקרקע, הידרדרות בתנאים ההומניטאריים והפרות בלתי פוסקות של זכויות אדם", תיאר באן את המצב העגום בסוריה.

במהלך היום צפויה להגיע לנמל טרטוס בסוריה ספינת-ענק רוסית - "פרופסור קצמן" - ועליה משלוח של אמצעי לחימה רבים עבור משטר אסד. בדמשק עוקבים בדריכות אחר התקדמות משלוח, בתקווה שיגיע ליעדו ללא הפרעות. משלוחים דומים בעבר שיצאו מרוסיה בדרכם לישראל, עוכבו או הוחזרו ליעדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת