שנתיים לתקרית ה"מרמרה": צעדת ענק באיסטנבול

בסוף החודש ימלאו שנתיים לתקרית בלב ים בין פעילי ה-IHH שביקשו לשבור את המצור על עזה לבין לוחמי השייטת. היום הודיע הארגון הטורקי כי בכוונתו לקיים ביום השנה לתקרית, 31 במאי, תהלוכת ענק בכיכר "תקסים" באיסטנבול. ההמונים יצעדו תחת הכותרת "צועדים למען השחרור של ירושלים"

הפרובוקציה הבאה של ה-IHH הטורקי: בסוף החודש ימלאו שנתיים לתקרית האלימה של פעילי ארגון הסיוע הטורקי עם לוחמי השייטת על סיפון ה"מרמרה", ובכוונתו לציין את יום השנה בצעדה המונית למען שחרור ירושלים - בלב איסטנבול.

הגוף ההסברתי של ה-IHH פרסם בכלי התקשורת הטורקיים הזמנה לצעדה ההמונית, תחת הכותרת: "צועדים למען השחרור של ירושלים". האירוע יתקיים, על פי המארגנים, ב-31 במאי, יום השנה לתקרית ה"מרמרה", בשעה 19:00 שעון מקומי, בכיכר "תקסים" באיסטנבול - אחד המקומות ההומים והמרכזיים בעיר הטורקית.

בשנה שעברה צוין יום השנה לתקרית בשורה של אירועי זיכרון בטורקיה וברצועת עזה. ה-IHH קיים "שבוע פעילויות" מיוחד לזכרם של תשעת ההרוגים על סיפון הספינה, שבאחד מהם השתתף לא אחר מאשר בנו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. גם בשנה שעברה התקיימה העצרת המרכזית בכיכר "תקסים" באיסטנבול" - ובה נאמו ראשי הארגון והבטיחו לצאת למשט נוסף לעזה, הבטחה שלא מומשה בסופו של דבר.

ברצועת עזה חנכה ממשלת חמאס אנדרטה מרשימה לזכר הרוגי ה"מרמרה" - בנמל עזה. ראש ממשלת חמאס, אסמאעיל הנייה, נכח בטקס חנוכת האנדרטה יחד עם נציג ה-IHH המקומי בעזה. "אני מאמין שהמשך המשטים לעזה יביאו לשחרור פלסטין", הצהיר אז הנייה וזכה לתשואות מאות המשתתפים באירוע.

תקציב ה-IHH לעזה זינק ל-16 מיליון דולרים

בישראל טענו כי אחת הסיבות בגינן הוחלט שלא להתנצל בפני הטורקים על תקרית המשט, הייתה הקשר המתחזק בין ארדואן לשלטון החמאס, קשר שלא נראה שייחלש ברוח "האביב הערבי". די להסתפק בהצהרותיו מעוררות המחלוקת של ארדואן, לפיהן "החמאס אינו ארגון טרור, כי אם תנועת התנגדות פוליטית שמנסה להגן על אדמתה מפני הכיבוש".

מנתונים שפורסמו בשנה שעברה ברשת "אל-ג'זירה" עולה, כי תקציב הסיוע הטורקי לרצועת עזה זינק בצורה חסרת תקדים בהשוואה לתקופה שלפני תקרית ה"מרמרה". על פי הנתונים, לפני שנת 2010 נהגו ממשלות טורקיה להעביר כספי סיוע לרצועה בסכומים הנאמדים בכשני מיליון דולרים, אולם בשנתיים האחרונות זינק הסיוע הטורקי לעזה לסכום של 48 מיליון דולרים.

ארגון ה-IHH, על פי נתוני "אל-ג'זירה", העלה את תקציב ההשקעה בעזה מ-10 מיליון ל-16 מיליון דולרים בשנתיים החולפות. אחד מהם, למשל, היה שיפוץ דירות ובתים שנפגעו ב"עופרת יצוקה". משרדי הארגון בעזה מפעילים גם שיעורים פרטיים וחוגים שונים לתושבי עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק