מזכ"ל האו"ם באן: משטר אסד מפר את הפסקת האש

הפסקת האש בסוריה שברירית מתמיד: יממה לאחר שיותר ממאה בני אדם נהרגו בהפגזות של הצבא הסורי בעיר חמה, מזכ"ל האו"ם באן דורש מהמשטר בדמשק להסיג את כוחותיו מהערים ולמלא את התחייבויותיו. במקביל שוקלות מדינות במערב להצביע במועצת הביטחון של האו"ם על אמברגו נשק ועל סנקציות חריפות יותר נגד אסד

מזכ"ל האו"ם באן קי מון האשים הלילה את משטר אסד בכך שהוא מפר את התחייבויותיו להסיג את החיילים ואת הנשק הכבד ממרכזי הערים. "אני מודאג מאוד מהדיווחים על המשך האלימות וההרג בסוריה", אמר באן. "האלימות בסוריה לא מקובלת ומוכרחה להיפסק מיידית", אמר וקרא למשטר אסד לכבד את התחייבויותיו.

במקביל, מדינות העולם מוסיפות להיות חלוקות בשאלה כיצד להבטיח את קיומה של הפסקת האש, שעד כה הביאה רק לירידה סמלית ברמת האלימות במדינה. צרפת, שמובילה את הקריאה בקרב מדינות המערב להחריף את הסנקציות נגד אסד, הצהירה כי היא מתכננת לקדם בחודש הבא במועצת הביטחון החלטה חריפה יותר נגד המשטר.

צרפת שוקלת להביא להצבעה במליאת מועצת הביטחון את מה שמכונה "פרק 7" - החלטה המאפשרת למועצה לאשר פעולה חריפה - שנעה בין סנקציות כלכליות ועד התערבות צבאית. רוסיה וסין הבהירו בעבר כי יטילו וטו על כל ניסיון לאשר פעולה צבאית בסוריה, בדומה לזו שהופעלה בלוב.

ברביעי: 100 הרוגים בחמה

"אנו קוראים לצד הסורי למלא את התחייבויותיו", אמר דובר שר החוץ הרוסי. "עם זאת, ישנו צד נוסף בסוריה - קבוצות האופוזיציה - שעברה, הלכה למעשה, לטקטיקה של טרור", הוסיף. במקביל פרסמה אמש הליגה הערבית הצהרה ובה היא קוראת למועצת הביטחון לפעול מיידית על מנת להגן על אזרחי סוריה. גם שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס תקפה בחריפות את משטר אסד וטענה כי הוא מפר בשיטתיות את תנאי הפסקת האש.

רשת CNN דיווחה כי לפחות 100 בני אדם נהרגו ביום רביעי בהפצצות של צבא אסד בעיר חמה. עדי ראייה דיווחו כי בניינים רבים קרסו וכי לפחות 12 גופות של ילדים חולצו מבין ההריסות. הנשיא הסורי בשאר אסד המשיך כהרגלו והפנה אצבע מאשימה כלפי "ארגוני טרור" במדינה כאחראים לטבח.

אמש האשים שר בממשל אסד את המורדים בהפרות חוזרות ונשנות של הפסקת האש ואמר כי דמשק "שומרת לעצמה את הזכות להגיב על כל הפרה או התקפה". למרות שמועצת הביטחון אישרה פה אחד את שליחתם של 300 משקיפים לסוריה, עד כה הוצבו במדינה 15 משקיפים בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת