"עומר סולימאן לא יתמודד לנשיאות"

ניסיון במצרים למנוע את מועמדותו של עומר סולימאן בבחירות לנשיאות - הפרלמנט המצרי אישר הצעת חוק האוסרת על בכירי משטר מובארק להתמודד על משרות ציבוריות. החוק טעון את אישורה של המועצה הצבאית העליונה. היום צפויים להפגין אלפים בכיכר א-תחריר נגד מה שהם מכנים "ניסיון לחבל במהפכה המצרית"

לא יורשה להתמודד? עומר סולימאן (רויטרס)

הפרלמנט המצרי בקהיר אישר אמש הצעת חוק האוסרת על בכירים במשטר מובארק להתמודד על משרות ציבוריות. הצעת החוק נועדה למנוע את התמודדותו של עומר סולימאן, מי שהיה ראש המודיעין המצרי בתקופת מובארק ונחשב ליד ימינו של הנשיא המודח.

יישום החוק טעון אישור של המועצה הצבאית העליונה במדינה. על פי ההערכות, המועצה לא צפויה להתייחס אל החוק בטרם תפרסם ועדת הבחירות את רשימת המועמדים המלאה לנשיאות. לאחר שתתפרסם הרשימה המלאה, יהיה בלתי אפשרי לערער עליה.

החוק החדש אוסר גם על כל אדם שכיהן בראש ממשלה בעשור שלפני נפילת מובארק להתמודד בבחירות. לפיכך, גם מועמדותו של בכיר המשטר לשעבר אחמד שפיק עשויה להיאסר. עם זאת, החוק לא מתייחס למועמדותם של שרים לשעבר, ולכן לא ישפיע על עמר מוסא, שכיהן כשר החוץ בממשל מובארק ועמד בראש הליגה הערבית עד יוני בשנה שעברה.

במקביל הכריזו שני הארגונים האיסלאמיים הבולטים במדינה - האחים המוסלמים והסלפים - על הפגנה גדולה שתיערך היום בקהיר בקריאה לשמור על ערכי המהפכה. מזכ"ל תנועת האחים המוסלמים אמר כי ההפגנה "נועדה כדי למחות על ניסיונות של בכירי משטר מובארק לחבל במהפכה המצרית ולהשיב את המשטר הקודם על כנו".

יד ימינו של הנשיא מובארק

בתחילת השבוע הודיע עומר סולימאן על כוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות מצרים שייערכו במאי. סולימאן, בן 74, שירת במשך שנים כראש המודיעין המצרי. מובארק מינה אותו לסגן הנשיא במהלך ההפיכה בשנה שעברה, במאמץ להוריד את הלחץ הציבורי שהופעל עליו להתפטר.

בהודעה שפרסם אמר סגן הנשיא לשעבר כי הציבור דרש ממנו ושכנע אותו להתמודד. הוא פנה לאזרחי מצרים ואמר "העמדה הנחרצת שלכם שכנעה אותי. הקריאה שלכם היא פקודה, ואני כחייל לעולם לא אסרב פקודה. הקריאה שלכם והאמונה שלכם ביכולתי היא כבוד רב בשבילי".

מאות מתומכיו של עומר סולימאן התכנסו באחת מהכיכרות בקהיר ונאו כרזות בהן נכתב בין השאר "סולימאן, הצל את מצרים!" יחד עם סיסמאות נגד האחים המוסלמים שכבר זכו בבחירות בפרלמנט והעמידו מועמד מטעמם לנשיאות. בעת שלטון מובארק סולימאן נחשב איש הקשר של הנשיא לישראל. הוא ביקר בארץ פעמים רבות ונפגש עם ראשי המדינה ומערכת הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת